Bazı gelişmiş ülkeler ile Nijer'de sınıf öğretmenlerinin eğitimi ve istihdamı konusunda karşılaştırmalı bir analiz
A comparative analysis on primary school teachers' training and employment of some developed countries and Niger
  1. Tez No: 534513
  2. Yazar: MAHAMADOU YAHAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADUMAN KAPUSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, seçilmiş bazı gelişmiş ülkelerin öğretmen yetiştirme ve istihdam uygulamaları ile Nijer'in sınıf öğretmeni yetiştirme ve istihdam uygulamaları karşılaştırılmıştır. Bu çerçevede, Singapur, Güney Kore, Finlandiya, Polonya, İrlanda, Türkiye ve Nijer'de sınıf öğretmenlerinin yetiştirilmesi, istihdamı ve sürekli mesleki gelişimi konularında temel kaynaklar incelenerek, benzerlik ve farklıkları ortaya konulmuştur. Çalışma kapsamında yer alan OECD ülkeleri, PISA 2012 sınavında yüksek performans gösteren ve öğretmen yetiştirme ve istihdamında başarılı bir politikaya sahip olma ölçütleri göz önünde bulundurularak seçilmiştir. Ayrıca, Türkiye OECD üyesi olarak araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada seçilmiş ülkeler ile ilgi genel bakış, sınıf öğretmenlerie verilen hizmet öncesi eğitimi, çalışma koşulları ve sürekli mesleki gelişim konuları ile ilgili verilerin elde edilmesi amacıyla doküman incelemesi yapılmış ve elde edilen veriler karşılaştırmalı eğitim analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Analizler sonucunda ülkeler arasında farlılık ve benzerlikler gözlemlenmiştir. Hizmet öncesi eğitimi ile ilgili gelişmiş ülkelerde, öğretmen yeterliliğinin geliştirilmesi için öğretmen yetiştirme kurumlarının yükseköğretime devredilmiştir. Öğretmenlik eğitim programına yüksek nitelikli adayları seçilebilmek için Singapur, Güney Kore ve Finlandiya'da sıkı bir eleme kullanıldığı ve mülakata önem verildiği gözlemlenmiştir. Gelişmiş ülkelerde öğretmenlerin istihdam koşulları kapsamında öğretmenlere işlerinde giderek özerklik tanındığı ve sorumluluk verildiği gözlenmiştir. Öğretmenliğin, toplum nezdinde saygın bir meslek olarak görülmeye devam etmesi için devlet tarafından gereken maddi ve manevi destek sağlanmaya çalışıldığı görülmüştür. Gelişmiş ülkelerde öğretmenlerin sürekli mesleki gelişim katılabilmeleri için haftalık iş yüklerinin azaltıldığı, gereken izin ve maddi desteği sağlandığı saptanmıştır. Çalışmanın sonunda, elde edilen bulgular doğrultusunda Nijer için yukarıda belirtilen uygulamalar ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a comparative study between some developed countries and Republic of Niger about training and employment conditions of primary school teachers. The study aimed to identify strengths and weaknesses of the training and employment conditions of primary school teachers and identify similarities and differences between the practices of Singapore, South Korea, Finland, Poland, Ireland and Turkey and Niger. In this context, the main sources about the overview of the selected developed countries and Niger, the pre-service and in-service teacher education and employment conditions of teachers working in primary schools were analyzed. The countries were selected for their high performance in the PISA 2012 results and for having successful policies in teacher training and employment and Turkey was selected as one of OECD member countries. As results, the similarities and differences have been fund between the countries' practices. It is viewed that all selected developed countries upgraded the level of the pre-service education to higher education. Therefore, Singapore, South Kore and Finland used strict competition with focus on interview for selecting high quality candidates. Beside the autonomy and responsibility entrusted to teachers in these countries, material and moral incentives are provided to teachers in the framework to keep a teaching profession among the most respected professions in the society. The workloads of teachers are reduced and the necessary leave and financial support are provided to ensure their continuing professional development. Finally, in the light of obtained results the suggestions for the above mentioned practices were recommended for Niger.