Bazı gelişmiş ülkeler ile ülkemizde yataklı tedavi kurumlarına ilişkin değişimler ve yönelimler
Tendencies and trends towards inpatient treatment centers in developed countries and Turkey
  1. Tez No: 636520
  2. Yazar: RÜMEYSA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EROL HAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma Almanya, Fransa, İsveç, Japonya, İngiltere ve ABD ile Türkiye'deki yataklı tedavi kurumlarının 1993-2018 yılları arasında toplam sayısı, toplam hastane yatak sayısı, hastane kalış günü ortalaması ve tedavi edici bakım yatağı doluluk ortalaması gibi göstergelerinin ne tür değişimler gösterdiğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen veriler başta OECD, WHO, ve TÜİK olmak üzere, ulusal ve uluslararası güvenilir veri tabanlarından tarama yöntemiyle alınmıştır. Ülkelerin 1993-2018 yılları arası nüfusları, genç-yaşlı nüfus yüzdeleri ve sağlık harcamalarındaki değişim de dikkate alınarak, elde edilen literatür bilgileri doğrultusunda yataklı tedavi kurumlarında son yıllarda gözlemlenen yönelimler tartışılmıştır. İncelenen veriler neticesinde hastane ve hastane yatağı sayılarının Türkiye'de artma diğer ülkelerde ise azalma eğiliminde olduğu gözlemlenmiş, Türkiye'deki artışlar, milyon kişi başına düşen hastane ve bin kişi başına düşen hastane yatağı sayılarında diğer ülkelerin gerisinde olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Hastanede ortalama kalış günü ile akut bakım hastanede kalış günü ortalamalarında ülkelerin tamamı azalma göstermiştir. Demografik ve epidemiyolojik değişim göz önünde bulundurularak ileriye yönelik ön görülerle hastane ve yatak ihtiyaçları konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda hastane yatağına olan ihtiyacın azalacağı, hastanelerin hizmet sunumunda değişiklik yaşanacağı, daha fazla uzmana ve araştırma merkezine ihtiyaç duyulacağı öngörülüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate have affected total number of inpatient treatment centers, total number of hospital beds, average hospitalisation days and average occupancy rate of treatment beds between the years 1993 and 2018 in Germany, France, Sweden, Japan, England, USA and Turkey. The data in this study was obtained by scanning the national and international reliable databases, particularly OECD, WHO and TÜİK. The obtained literature was discussed the observed developments in inpatient treatment centers over the years, considering the countries' population, young-old ratio and healthcare expenditures between the years 1993 and 2018. In conclusion, it was seen that the number of hospitals and hospital beds in Turkey had a tendency to increase, while other countries had a tendency to decrease. The increases in Turkey were associated with Turkey's being behind other countries with regards to hospitals per million capita and hospital beds per thousand capita. All countries had a tendency to decrease for average hospitalisation days and acute care hospitalisation days. Considering the changes in demographics and epidemiology, future hospital and bed needs were assessed. This assessment showed that the need for bed in hospitals will decrease, there will be changes in hospital healthcare services, and more specialist and research centers will be needed.