Empresyonizm'in Türk resminde yansıma biçimleri ve yerel üsluplaşmalar
Reflections of impressionism in Turkey and local styles
  1. Tez No: 53452
  2. Yazar: ŞEBNEM ALADAR
  3. Danışmanlar: PROF. ERBİL DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Empresyonizm ilk olarak Fransa'da ortaya çıkan, daha sonra diğer ülkelere yayılan ve modern sanatın öncüsü olan bir sanat akımıdır. Kendinden sonra çıkan sanat akımlarının da yönlendiricisi oldu. Neo Klasizme tepki olarak doğdu. Akademik eğitime karşıydı. Empresyonistler, optik gerçekçiydiler. Biçime önem vermeden, sadece güneş tayfının nesnelerin, doğanın, açık havanın ışıksal, parlak ve titreşen renklerinin izlenimleriyle resim yaptılar. Amaçlan günün değişen saatlerini, yani anı yakalamaktı. Osmanlı insanının bu sanat akımıyla tanışması, onun Avrupa'da doğuşundan yaklaşık 60 yıl kadar sonra olmuştur. 1914 Çallı kuşağı olarak anılan Türk ressamları Avrupa'ya gittiklerinde, yabancı ülkelerin sanat ortamından ve sanatçı insanından etkilendiler. Avrupa'da empresyonizm bitmiş olmasına rağmen bu akımı benimsediler. Fakat Türk empresyonistleri akademik eğitim aldıklarından dolayı Avrupalı empresyonistler gibi biçimi reddedip tamamiyle renklerle resim yapmadılar. Kendi ülkelerine de kazandıracakları bu sanat akımına eleştirel bir yaklaşımla bakıyorlardı. Buna rağmen 19.yy'dan günümüze kadar Türk resmine katkılarını, sanata olan yaklaşımlarını ve kişiliklerini özgürce ortaya koydular. Gelişmekte olan yeni bir toplumda uyanan bu yeni fikir ve sanat akımı ressamların yaşadıkları ortamın uygun oluşuyla da ilerleme gösterdi. İstanbul'un ışıklı, parlak maviliğini, güzel yönlerini tuvale yansıttılar. Resim tarihimizin temel taşlarını oluşturan bu sanatçılar birçok yeniliğe adım attılar ve kendilerinden sonra gelen sanatçılara örnek oldular. 20.yüzyıla gelindiğinde sanat ve düşünce üzerindeki iki önemli gelişmeden ilki geçmişin nesnel gerçekçiliğinin terk edilerek öznelliğin ortaya çıkması, diğeri de resimde görülen resimsel kaygıların yol açtığı araştırmacılıktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Impressionism is a leading artistic trend of the modern art which has arisen at first in France and then has spread to other countries. It has been the directing trend of the other artistic trends arising thereafter. It has arisen as a relation to Neo classicism. It was against Academical taining. Impressionists were optical realist. They have painted only by the impressions of the illuminated, bright and vibrating colors of the sun spectrum, objects, nature and open air without attacking importance to shape. Their purpose was to catch the changing hours of the day, I. e. the instant. Acquaintance of the Ottoman people with this artistic trend occurred approximately 60 years after it had arisen in Europe. The Turkish painters, named as 1914 Çallı generation, were impressed by the artistic environment and artists of the foreign countries, while they were in Europe. Although impressionism had come to end in Europe, they have adopted this trend. However, since the Turkish impressionists had been trained academically, they have not painted only with colors by rejecting the shape like the European impressionists. They were considering this artistic trend which they would bring in their country in a critical point of view. However, they have put forward freely their contributions to the Turkish paint, their approaches to the art and their personalities from 19th century until now. This new idea and artistic trend arising in a developing new society, has progressed since the environment in which the painters were living, was suitable. Thay reflected the illuminated, bright bluenoses and beatiful aspects of Istanbul to the canuas. These artists constituting the principle milestones of our paint history, have then a step for fnany innovations and served as a model for the artists following them.When we are in 20th century, öne of the two important developments upon the art and the idea is the arise of the subjectivity by abandoning the objective realism of the past and the other is the investigation caused by the painting vvorries seen in the paint.