19. yüzyılın önemli bestecisi ve flüt icracısı Paul Taffanel'in 'Complete flute method' unun flüt eğitim repertuvarındaki önemi
19. century' s important composition and flute performerer Paul Taffanel's 'Complete flute method's flute education importance in repertuory
  1. Tez No: 534543
  2. Yazar: EMİNE MERVE SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyılda yaşamış ünlü flüt icracısı ve bestecisi olan P. Taffanel'in“Complete Flute Method”undaki teknik çalışmaları, öğrenciler ve icracılar tarafından hangi yöntemlerle çalışılması gerektiği, doğru çalışma şekilleri, duruş, tutuş, pozisyon tekniklerinin uygulanışları ve çalım stilleri yer almaktadır. Ayrıca teknik ve müzikal etütler dahil kitapta bulunan tüm çalışmalar form analizi, armonik analiz ve eserlerin dönemsel karakteristik özellikleri bakımından incelenmiştir. Bu çalışma sadece teknik anlamda değil, müzikal anlamda da flüt repertuvarında icra edilmesi güç olan bazı orkestra sololarını da analiz etmektedir. Flüt literatüründeki temel kitaplardan biri olan bu metodun incelenmesindeki amaç, özellikle flüte yeni başlayan öğrencilerin bu metodu kolaylıkla algılayıp, rahatça çözebilmelerini sağlamaktır. Aynı zamanda bu çalışma Taffanel'in kitabında verilen bütün tekniklerin artikülasyon, entonasyon, dudak, tutuş pozisyonu, diyafram, parmakların hızlanması (acelite) ve nefes senkronizasyonu dahil tüm halleriyle bir bütün oluşturarak ne şekilde çalışılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, P. Taffanel, the famous flute performer and composer who lived in the 19th century, studied the technical works of the“Complete Flute Method”, which methods should be studied by the students and performers, the correct working methods, the technic of posture position and playing style. In addition, all the works in the book, including technical and musical studies, were examined in terms of form analysis, harmonic analysis and periodic characteristics of the works. This study analyzes not only the technical sense but also some orchestral solos which are difficult to be performed in the flute repertory musically. One of the basic books in the flute literature, the purpose of studying this metod is to make it easy for new beginners to perceive this method easily. At the same time, this study shows how all of the techniques given in Taffanel's book should be studied as a whole, including articulation, agility, intonation, lip, hold position, diaphragm, finger and breath synchronization.