The effect of transformational leadership on job satisfaction and the mediating role of trust
Dönüşümsel liderliğin iş memnuniyetle üzerindeki etkisi ve güvenin Ortaçağ rolüdür
  1. Tez No: 534548
  2. Yazar: MUSTAFA MOHAMMED HASHIM AL-RAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IRMAK ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma iş memnuniyetine yönelik transformasyonal (dönüşümsel) liderliğin etkilerini ve bu ilişkideki güvenin aracılık rolünü incelemektedir. Irak'taki bir telekomünikasyon şirketinin 174 çalışanı arasına bir anket (etüt) gerçekleştirilmiştir. Bulgular transformasyonal liderlik (çalışanların duyguları ve performansları yönünde gelecek vizyonunu kurma ve değerlendirmelerine yönelik olarak ilham verici düşünme) ile iş memnuniyetinin iki boyutu arasında pozitif bir ilişkiyi ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, güvenin de bu işbirliklerine kısmen aracılık yaptığı tespit edilmiştir. Bulgular, çalışmanın gerçekleştirildiği spesifik kültürel düzene ilişkin olarak müzakere edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of transformational leadership on job satisfaction and the mediating role of trust in this relationship. A survey is conducted among 174 employees of a telecommunication company in Iraq. Findings reveal a positive relationship between two dimensions of transformational leadership (inspirational thinking for setting future vision and considerations towards employees' feelings and performance) and job satisfaction. Furthermore, trust is found to partially mediate these relationships. Findings are discussed in relation with the specific cultural setting in which the study is conducted.