Türkiye, Norveç ve Danimarka ilköğretim İngilizce dersi öğretim programları ile İngilizce öğretmeni yetiştirme programlarının karşılaştırılması
Comparison of Turkish, Norwegian and Danish primary English curriculum and English teacher training programs
  1. Tez No: 534576
  2. Yazar: BARIŞ AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU YÜCEL TOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Araştırmanın amacı Türkiye, Norveç ve Danimarka'nın ilköğretim İngilizce öğretim programı ile bu ülkelerin İngilizce öğretmeni yetiştirme programlarını hedef, içerik, eğitim ve sınama durumları yönünden benzerlik ve farklılıklarını belirlemektir. Öğretmen yetiştirme programları için programlara giriş koşulları ayrıca incelenmiştir. Karşılaştırmalı eğitim araştırması olan bu çalışmada, yatay yöntem tercih edilmiştir ve doküman incelemesi yoluyla elde edilen verilerin büyük çoğunluğunu resmi kaynaklardan edinilen belgelerden oluşmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre Türkiye'de uygulanmakta olan İngilizce öğretim programının, Norveç ve Danimarka ile kıyaslandığında en ayrıntılı, en fazla kazanımı içeren ve en merkeziyetçi şekilde yapılandırılmış öğretim programı olduğu görülmektedir. Türkiye'deki program, üç programla kıyaslandığında hedef dilin kültürüne en az yer veren programdır ve beceri öğretimi konusunda da farklılaşma söz konusudur. Ayrıca, Türkiye'deki program tema odaklı yaklaşıma göre hazırlanmıştır ve öğretmenler içeriği belirleme konusunda esnek davranamamaktadır. Ancak Norveç ve Danimarka'da öğretmenler içeriği belirleme hakkına sahiptir. Dolayısıyla bu iki ülkede öğretmen özerkliğinin daha fazla olduğu yorumu çıkarılabilmektedir. Buna ek olarak, her üç ülkedeki program da sarmal, öğrenci merkezli ve biçimlendirici değerlendirmeyi ön plana çıkarmaktadır. Norveç ve Danimarka'da öğrencilerin İngilizce dersinden zorunlu ulusal bir sınava girmeleri gerekmektedir. İngilizce öğretmenliği programlarına girişte, Norveç ve Danimarka'da Türkiye'nin aksine merkezi sınav uygulanmazken, öğrenci seçiminde mülakat uygulayan tek ülke Danimarka'dır. Norveç'te ise öğrencinin adli sicil durumunun takibi yapılmaktadır. Dolayısıyla, her iki ülke öğretmen adaylarının kişilik-karakter özelliklerini dikkate almaktadır. Türkiye'de program (lisans) 240, Norveç'te (yüksek lisans) 300 ve Danimarka'da ise (lisans) 240 AKTS'den oluşmaktadır. Ayrıca Türkiye'deki programlar 1 alanda uzman öğretmen yetiştirirken, Norveç ve Danimarka'da 3 alana kadar öğretim yapma imkânı tanıyan yarı uzman öğretmen yetiştirilmektedir. Danimarka'da 2, Norveç'te ise 3 ayrı yaş grubu için uzmanlaşma imkânı da bulunmaktadır. Norveç'te tez yazımı, Danimarka'da proje yazımı gerekliyken, Türkiye'de bilimsel araştırma becerisine yönelik ürün sunma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca, her iki ülkede de öğretmenlik uygulaması daha erken yıllarda başlayarak, daha uzun sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the similarities and differences between Turkey, Norway and Denmark in terms of aims, content, education and testing cases of the primary English Language Teaching Program and the English teacher training programs of these countries. The conditions for access to programs for teacher training programs are also examined. In this comparative study, horizontal method was preferred and most of the data obtained through document review are documents obtained from official sources. According to the results obtained from the research, the English curriculum applied in Turkey is the most detailed, most comprehensive and centralised curriculum compared to Norway and Denmark. The program in Turkey gives the culture of the target language at minimum level when compared with the three programs. And there is a difference in teaching skills. In addition, the program in Turkey is based on a theme-oriented approach and teachers are not flexible in determining content. However, teachers in Norway and Denmark have the right to determine the content. Therefore, it is possible to conclude that teacher autonomy is higher in these two countries. In addition, the program in all three countries highlights spiral, student-centered and formative assessment. In Norway and Denmark, students are required to take a compulsory national exam for English course. In Norway and Denmark, unlike Turkey, the central examination is not applied, while Denmark is the only country conducts an interview in student selection. In Norway, the student's forensic status is monitored. Therefore, both countries take the personality traits of teacher candidates. The program consists of 240 ECTS (bachelor) in Turkey, 300 ECTS (master) in Norway and 240 ECTS (bachelor) in Denmark. In addition, programs in Turkey train expert teachers in 1 area, Norway and Denmark, up to 3 areas of teaching opportunities to train semi-expert teachers. There is also the possibility of specialization for two different age groups in Denmark and three in Norway. While writing a thesis in Norway and writing a project in Denmark are necessary, there is no obligation to present a product for scientific research skills in Turkey. In addition, the practice of teaching in both countries takes longer, starting in the early years.