Bir kamu diplomasisi kurumu olarak Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı başkanlığı
Presidency of Turkish Cooperation and Coordination Agency as a public diplomacy institution
  1. Tez No: 534579
  2. Yazar: ENSAR KIVRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında, kamu diplomasisi ve bir kamu diplomasisi kurumu olarak TİKA sorunsalı ele alınmaktadır. Günümüzde, kamu diplomasisi uygulama yöntemleri içerisinde zikredilen dış yardımlar, ülkelerin yumuşak güç enstrümanlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Buna göre, tezde öncelikle kamu diplomasisi, yumuşak güç, dış yardımlar ve bu üç kavram arasındaki bağlantı üzerinde durulmaktadır. Ardından, Soğuk Savaş sonrasında Türkiye'nin yumuşak gücü ve Türk kamu diplomasisinin gelişim süreci üzerinde durulduktan sonra Türkiye'nin kamu diplomasisi ve bir resmî dış yardım kurumu olan TİKA'nın kuruluş süreci, idari yapısı, faaliyetleri ve Türk kamu diplomasisindeki rolü incelenmektedir. Ayrıca, TİKA'nın Türk kamu diplomasisindeki rolü, belli bölgelere yönelik faaliyetleri örnek ülkeler aracılığıyla ortaya konulmaktadır. Çalışmanın sonucunda, TİKA'nın dış yardımlar vasıtasıyla Türk kamu diplomasisine olumlu katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma boyunca, literatür taraması, nicel veri analizi yöntemi ve betimleyici yöntem kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, public diplomacy and TCCA as a public diplomacy institution are discussed. At the present time, development assistance mentioned in public diplomacy practice methods is accepted as one of the countries' soft power instruments. Accordingly, the thesis focuses primarily on public diplomacy, soft power, development assistance and the link between these three concepts. Subsequently, the evolution processes of soft power and Turkish public diplomacy is emphasized after the Cold War. Finally, Turkey's official development assistance agency and public diplomacy institution TCCA's process of establishment, administrative structure, activities and their role on Turkish public diplomacy are examined. The effects of TCCA to Turkish public diplomacy and activities for specific regions are introduce through example countries. As a result of the study, it was concluded that TCCA contributed positively to Turkish public diplomacy by means of foreign aid. Throughout the study, the literature review, quantitative data analysis method and descriptive method were used.