Sigara kullanımının çalışanların verimlilikleri üzerine etkisi: Sakarya ilinde bir araştırma
  1. Tez No: 534578
  2. Yazar: BÜŞRA YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sigara kullanımı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en tehlikeli halk sağlığı tehditlerinden biri olarak tanımlanmakta ve Türkiye'de her yıl 100 bin civarı insan sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı yaşamını kaybetmektedir. Sigaranın sağlık üzerine olan olumsuz etkileri uzun yıllar boyunca çeşitli araştırmacılar tarafından incelenmiş olup başta akciğer ve lariks kanseri olmak üzere koroner kalp rahatsızlığı, felç, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları, bronşit ve çeşitli solunum yolu hastalıklarına sebebiyet verdiği açıkça ortaya konmuştur. Sigara kullanımına bağlı sorunlar sadece sağlık açısından değil ekonomik ve toplumsal açıdan da ele alınması gereken önemli sorunları beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada bu sağlık problemlerinden ve sigara bağımlılığının yarattığı yoksunluk durumlarından dolayı çalışanların motivasyonları, performansları ve verimlilikleri arasında ilişki kurulmaktadır. Ayrıca işyerlerinde sigara kullanımının pasif içiciler üzerine hem sağlık hem de psikolojik olarak etkilerine de yer verilerek çalışma hayatı kapsamında değerlendirmeler yapılmaktadır. Alışveriş merkezi çalışanlarının sigara kullanım alışkanlıklarının işgücü verimliliği, işletme kârlılığı, hizmet kalitesi ve sürdürülebilirlikleri gibi kurumsal hedeflerini gerçekleştirmedeki etkisi incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın uygulama kısmında çalışanlar hakkında derinlemesine bilgi edinmek amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise Sakarya ilinde bulunan bir AVM oluşturmaktadır. Yirmi iki katılımcı ile yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak görüşmeler yapılmış ayrıca bu görüşmeler gözlemler ile desteklenmektedir. Katılımcılar ile olan mülakatların değerlendirilmesi Nvivo programının 12. sürümünde analiz edilmiştir. Bu veriler doğrultusunda iki genel temaya ulaşılmıştır. İlk tema da genel olarak çalışma ilişkilerine etkisi, diğerinde ise işletme verimliliğine olan etkisinin bilinmesinde anlamlı olacaktır. Sonuç olarak, bu araştırmada sigara alışkanlığının çalışanların verimlilikleri ve verimliliği oluşturan dinamikler üzerinde olumsuz etkiler yarattığı ortaya konmuştur. Araştırma kapsamındaki işletmelere gerekli önlemleri almaları, çalışanları bilgilendirmeleri ve sigara kullanımını azaltmalarına yönelik öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Smoking, by the World Health Organization, is now described as one of the world's most dangerous public health threat as ever encountered every year in Turkey and around 100 thousand people lose their lives due to smoking related diseases. The negative effects of smoking on health have been investigated for many years by various researchers and it has been clearly revealed that it causes coronary heart disease, stroke, chronic obstructive pulmonary diseases, bronchitis and various respiratory diseases, especially lung and laric cancer. Cigarette smoking is not only related to health but also to economic and social problems. In this study, the relationship between the motivations, performances and productivity of the employees is established due to these health problems and deprivation caused by smoking dependency. In addition, evaluations are made in the context of work life by introducing both health and psychological effects of smoking on passive smokers in workplaces. The aim of this study is to investigate the effect of smoking credibility of shopping center employees in realizing their corporate goals such as labor productivity, operating profitability, service quality and sustainability. In the application part of the study, qualitative research method is used to obtain in-depth information about the employees. The sample of the study consists of a shopping center in Sakarya province. Twenty-two participants were interviewed using semi-structured interview techniques and supported by observations. The evaluation of interviews with participants was analyzed in version 12 of the Nvivo program. Two general themes have been reached in line with these data. The first theme will be meaningful to the effect on working relations in general, and on the other to know the impact on business efficiency. In conclusion, this study showed that smoking habits have negative effects on the productivity and productivity of the employees. Suggestions were made to take necessary measures, inform employees and reduce smoking.