Kamu diplomasisinde dijital iletişimin rolü: Türkiye ve G8 ülkelerinin karşılaştırmalı incelenmesi
The role of the public diplomacy in digital communication: a comparative study of Turkey and the G8 countries
  1. Tez No: 634894
  2. Yazar: ESRA TUNÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAVAŞGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Bu doktora tezinin amacı kamu diplomasisi aktörlerinin dijital iletişim faaliyetlerini ve yönetimlerini incelemektir. Bu amaç ile Türkiye ve G8 ülkelerinin kamu diplomasisi aktörlerinin dijital iletişim faaliyetleri ilişkisel ve etkileşimsel perspektiften karşılaştırılmış ve Türk kamu diplomasisi aktörlerinin dijital iletişim yönetimi incelenmiştir. Dijital diplomasi konusunda öncü olan bu çalışma kamu diplomasisinde dijital iletişimin değerini ortaya koymak adına önem taşımaktadır. Dijitalleşmenin diplomatik faaliyetlerin dönüşümünde hangi açılardan katkıda bulunduğu ve politika ve aktiviteleri oluşturan teorilerin neler olduğu çalışmanın araştırma soruları arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, Türk dijital diplomasisinin belirli karakteristiklerinin ortaya çıkarılması ve kavramsal değişimin arkasında yatan dürtülerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın kapsamını Türkiye ve G8 ülkelerinin kamu diplomasisi aktörlerinin dijital iletişim faaliyetleri ve kanalları oluşturmaktadır. Türkiye'de faaliyet gösteren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile G8 ülkelerindeki denk kurumların kurumsal Twitter hesaplarında yapılan paylaşımlar araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin incelenmesinde, metin madenciliği yöntemi ve açık kaynaklı bir istatistiksel analiz aracı olan R Project kullanılmıştır. İlk olarak kurumlar arasındaki ilişkiyi belirlemek adına sosyal ağ analizi yapılmıştır. Buna göre matriste en büyük yoğunluğa Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu'nun (GIZ) (24) ve en az yoğunluğa ise Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) (2) ile Amerikan Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) (2) sahip çıkmıştır. Daha sonra, paylaşımlarda en sık kullanılan kelimeler belirlenmiş ve duygu analizi yapılmıştır. Son olarak da, kurumların en çok beğenilen ve tekrar paylaşıma sokulan Twitter paylaşımları duygu analizi yöntemi ile incelenmiş, olumlu, olumsuz ve nötr ifadeler belirlenmiştir. Buna göre, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın kurumsal İngilizce Twitter hesabındaki paylaşımlarından en çok beğenilen ve paylaşılan tweet dokümanın ortalama duygu analizi puanı incelendiğinde, paylaşımın nötr ortalama duygu puanına sahip olduğu bulunmuştur. Buna karşın, İngiltere, Amerika, Fransa ve İtalya'nın kamu diplomasisi faaliyetlerinin paylaşımında olumlu duygu içeren ifadelere ağırlık vermesi dikkate değer araştırma bulguları arasında yer almaktadır. Araştırma sonuçları, kurumların uzun vadeli iletişim stratejisine dayalı, tek merkezli ve diplomasi kültürünün yöntem ve araçlarını dijital platformlarda uygulanmasını olanaklı kılan dijital dönüşümlerini en kısa zamanda gerçekleştirmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this doctoral thesis is to examine the digital communication activities and management of public diplomacy actors. With this purpose, digital communication activities of public diplomacy actors in Turkey and the G8 countries were compared within relational and transactional perspective and digital communication management of Turkish public diplomacy actors was examined. This study, which is a pioneer in digital diplomacy, is important to demonstrate the value of digital communication in public diplomacy. The ways in which digitalization contributes to the transformation of diplomatic activities and the theories that form policy and activities are among the the research questions of the study. In this context, it is aimed to reveal certain characteristics of Turkish digital diplomacy and to determine the impulses behind the conceptual change. The scope of the research is the digital channel of communication activities and public diplomacy actors in Turkey and the G8 countries. The shares held in the corporate Twitter account of Turkish Cooperation and Coordination Agency operating in Turkey (TIKA) and the accounts of the equivalent institutions of the G8 countries constitute the sample of the research. In the study of the data obtained in the research, the text mining method and R Project, an open source statistical analysis tool, were used. Firstly, social network analysis was conducted to determine the relationship between the institutions. Accordingly, in the matrix the German International Cooperation Agency (GIZ) has the largest density (24) and the least density is of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TİKA) (2) and the American International Development Agency (USAID) (2). The most frequently used words in the shares are determined and sentiment analysis is done. Finally, the most liked and re-shared Tweeter shares of the institutions were analyzed with the emotion analysis method, positive, negative and neutral expressions were determined. Accordingly, when the average sentiment analysis score of the most liked and shared tweet document from the shares of the Turkish Cooperation and Coordination Agency corporate English Twitter account was analyzed, it was found that the share had a neutral average sentiment score. On the other hand, it is among the remarkable research findings that England, America, France and Italy focus on expressing positive emotions in the sharing of public diplomacy activities. The results of the research reveal that the institutions should realize their digital transformations as soon as possible, based on the long-term communication strategy, enabling the implementation of the single-center and diplomacy culture methods and tools on digital platforms.