Kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri-TR71 düzey 2 bölgesi üzerine bir uygulama
Problems of women entrepreneurs and solution proposals-application on the level 2 region TR71
  1. Tez No: 534583
  2. Yazar: GAYE MAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR BURTAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Kadınlarımız ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeye önemli katkılar sağlayan bir güç haline gelmelidir. Bu tez çalışmasında“TR71 Düzey 2”Bölgesindeki mevcut ve aktif kadın girişimcilerin profili, iş kurma nedenleri, sorunları ve geleceğe dönük planları ele alınmıştır. Bu bağlamda çalışmanın amacı,“TR71 Düzey 2”Bölgesinde yer alan Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illerinde Ticaret ve Sanayi Odalarına bağlı 342 (aktif olarak girişimcilik faaliyetlerinde bulunan) kadın girişimcinin; (a) iş kurma nedenleri (iten ve çeken nedenler), (b) iş kurma aşamasında karşılaştığı sorunları (mesleki deneyimleri; sermaye temini, maddi ve manevi destek görme vb.), (c) işletmelerinin faaliyetleri sırasında karşılaştığı sorunları (ekonomik, cinsiyet farklılığından kaynaklanan sorunları vb.), (d) gelecekle ilgili planları (ekonomik ve ekonomik olmayan) analiz edilmektir. Çalışma sonucunda, kadın girişimcilerin mesleki bilgi ve becerilerini iş hayatından edindikleri, kendi işini kurup çalışmak için eşini ve/veya ailesini ikna etmek durumunda kalmadıkları, iş kurarken en çok ailelerinden destek gördükleri, girişimci olma konusunda ise mesleğini yapmak, idealini gerçekleştirmek gibi çeken nedenlerin baskın geldiği tespit edilmiştir.“TR71 Düzey 2”Bölgesi illerindeki kadın girişimciler işletmelerini kurma aşamasında öncelikli olarak makro sorunlardan“ekonomik belirsizlik”,“sermaye temini”ve“uygun personel temini”konularında sıkıntı yaşamaktadır. Mikro sorunlardan ise sektörde tanımamış olmak probleminin kadın girişimcileri zorladığı görülmektedir.“TR71 Düzey 2”Bölgesi illerindeki kadın girişimciler, işletmelerinin faaliyetleri sırasında başta ekonomik olmak üzere sırasıyla bireysel ve kadınlara özgü konularda sıkıntı yaşamaktadır. Kadın girişimcilerin ilgili sorunları maddi sorunlar ve borç ödemeleri, bürokratik işlemler, ailevi nedenler ve müşteri ile ilişkiler alt değişkenlerinde yoğunlaşmaktadır. Kadın girişimcilerin geleceğe dönük planları olduğu ve kaliteyi iyileştirme, sektörde kalıcı olma ekonomik olmayan planlarının karlılığı artırma ekonomik planından önde geldiği görülmektedir. Bölgesel olarak değerlendirildiğinde ise yaşanan ilin piyasasının yetersizliği, toplumun değer yargılarının etkisi ile kadın girişimcilerin sorun yaşadıkları bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our women should become a power that makes significant contributions to economic, social and cultural development. In this thesis, the profile of existing and active women entrepreneurs in the“TR71 Level 2”region, the reasons for starting a business, their problems and their future plans are discussed. In this context, the aim of the study was to determine the number of women entrepreneurs who are active in entrepreneurship activities in the provinces of Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir and Niğde in the TR71 Level 2 Region; (a) the reasons for starting a business (pushing and pulling reasons), (b) the problems (professional experiences, capital supply, financial and moral support etc.) encountered during the establishment phase, (c) the problems that their enterprises face during their activities (economic, (d) future plans (economic and non-economic) to be analyzed. As a result of the study, women entrepreneurs acquired their professional knowledge and skills from business life, did not have to persuade their spouse and / or family to work and establish their own business; detected. Women entrepreneurs in the provinces of the“TR71 Level 2”Region have difficulty in macroeconomic problems, such as“economic uncertainty”,“capital supply”and“appropriate staffing”. It is observed that the problem of not being recognized in the sector is forced by women entrepreneurs. Women entrepreneurs in the“TR71 Level 2”districts have difficulties in individual and women-specific issues, particularly in economic activities, during their operations. The problems of women entrepreneurs are focused on financial problems and debt payments, bureaucratic procedures, family reasons and customer relations. It is seen that women entrepreneurs have plans for the future and that the quality of the non-economic plans to be permanent in the sector and to be permanent in the sector are ahead of the economic plan of increasing profitability. When evaluated regionally, it was found that women entrepreneurs experienced problems due to the inadequacy of the market and the value judgments of the society.