Federal Rezerv Sistemi'nin para politikalarının tarihsel analizi
Federal Reserve System's monetary policy as an historical process
- Tez No: 534587
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amerika Birleşik Devletleri, ekonomisinin büyüklüğü, globalleşmekte olan kapitalist dünyanın merkezi oluşu ve para biriminin uluslararası konvertibilitesi en yüksek olan ülke oluşuyla ekonomik araştırmalar açısından önemli bir ekonomik yapıya sahip olup iktisat bilim insanlarının dikkatini en çok çeken araştırma alanı konumundadır. Yine tarihsel açıdan da geçmişte yaşanan evrensel ekonomik olayların merkezi olma özelliğinin yanı sıra, bu olaylarla ortaya çıkan problemlerin araştırıldığı ve çözüm yollarının keşfedildiği yer olmuştur. Böylece ABD'nin merkez bankacılığı sistemi olan FRS, iktisat teorisi ve politikalarına ilişkin birçok yeniliğin ve gelişmenin ortaya çıktığı ya da ilk defa uygulandığı yer olmuştur. Tüm bunların yanı sıra gerek finansal sektörlerinin gerekse reel sektörlerinin son derece etkin, verimli ve güçlü oluşunun yanı sıra ABD'nin sahip olduğu uluslararası siyasi güç sayesinde diğer ulusal ekonomileri etkileyebilme kabiliyetine sahiptir. İşte bu çalışmada, Federal Rezerv Sistemi'nin yapısı, para politikasının ilke, amaç ve esaslarıyla birlikte para politikası araçları ve bu araçların nasıl kullanıldığı ile sistemin para politikası uygulamalarına ilişkin işleyiş biçimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since it has a giant economics and it is the capital of globalizing capitalist world and its currency is worldwide most convertible currency, USA have an important economical structure and it takes most of the attention from scientists of economics as a researchment area. Besides being the locale of historical economical events, it has been the locale of researchment and finding the solutions of those events. So, Federal Reserve the central banking system of USA has been the place where many innovations and improvements about economical theory and economical politics appeared. Besides of all these, as its financial sectors and reel sectors are extremely effective, efficient and powerful and its international political power promote USA to gain the ability of affecting other national economies. Here in this study, structure of Federal Reserve and as principles, goals and basics its monetary politics and its tools of monetary politics and how it uses those tools and how it works on monetary politics are examinated.