Constructing a financial stress index for Turkey: A multivariate GARCH approach
Türkiye için finansal stres endeksi oluşturma: Çok değişkenli GARCH modellemesi
  1. Tez No: 534471
  2. Yazar: PINAR ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Geçmişten günümüze dünyada yaşanan küresel krizlerin yanı sıra ülke dinamikleri nedeniyle çeşitli ekonomik krizler yaşanmaktadır. Ekonomi alanında en önemli çalışmalardan biri piyasalardaki bu dalgalanmaları tahmin etmek ve birbiri ile olan ilişkilerini incelemektir. Bu bağlamda 2000'li yılların başından beri çeşitli ülkeler için ekonomistler ya da merkez bankaları tarafından finansal sıkıntı endeksleri oluşturulmuştur. Oluşturulan finansal sıkıntı endeksleri ülkelere ya da bölgelere özgü olup farklılıklara sahiptir. Kullanılan veri tiplerinin yanısıra kullanılan metotlar bu farklılıklar arasındadır. Yapılan bu çalışmada literatür taramasında farklı ülkeler için oluşturulan finansal sıkıntı endeksleri ile birlikte Türkiye için oluşturulmuş finansal sıkıntı endeksleri de incelenmiştir. Son yıllarda Türkiye'de ekonomik dalgalanmaların görülmesi nedeniyle yeni bir finansal sıkıntı endeksinin oluşturulma ihtiyacı doğmuştur. Türkiye finansal sıkıntı endeksi, finansal kriz olarak adlandırılan önemli finansal olaylar sonrası ülkede yaşanan ekonomik hareketliliği göstermektedir. Finansal sıkıntı endeksi sürekli bir değişkendir ve belirsizliği yansıtmakta olup uç değerleri kriz olarak adlandırılmıştır. Beklenen finansal bir kayıp, risk potansiyeli ya da belirsizlik durumlarında finansal sıkıntı endeksi artış göstermektedir. Yapılan bu çalışmada, banka sektörü, sermaye piyasası, para piyasası ve döviz piyasasına ait bazı veriler kullanılarak Türkiye için finansal sıkıntı endeksi oluşturulmuştur. Finansal sıkıntı endeksi 2 Ocak 2007'den 29 Kasım 2017'ye kadar olan dönem için günlük olarak hesaplanmıştır. Türkiye finansal sıkıntı endeksi hakkında yapılan daha önceki çalışmalarda kullanılan verilerin genişletilmesi nedeni ile yapılan çalışma Türkiye için önem teşkil etmektedir. Öncelikle her bir sektöre ait veriler standardize edildi. Ardından eşit varyans ağırlıklandırma yöntemi ile her bir sektör için finansal sıkıntı endeksi oluşturuldu. Dört sektör için oluşturulan finansal sıkıntı endekslerinin eşit varyans ağırlıklandırması ise; Türkiye finansal sıkıntı endeksini vermektedir. Piyasalar arasındaki finansal sıkıntı endekslerinin birbiri ile olan ilişkileri analiz edilmiştir. Koşullu değişen varyans modelleri, özellikle oynaklığı modellemek için kullanılmaktadır. Oynaklığı modellemek yatırımcı ve araştırmacılar için önemli bir husustur. Piyasalarda bazen düşük oynaklık dönemlerini yüksek oynaklık dönemleri takip etmektedir. Bu olgu, oynaklığın kümelenmesi olarak adlandırılır. Oynaklığın kümelenmesi için, tarihsel volatilite modelleri kullanılabilir. En yaygın olan model ise; genelleştirilmiş otoregresif koşullu değişen varyans (GARCH) modelidir. İlişkiler incelenirken birden fazla değişkenin olması sebebi ile çok değişkenli GARCH model kullanılmıştır. Çok değişkenli GARCH modelin özel bir çeşidi olan dinamik koşullu korelasyon GARCH (DCC GARCH) modeli bu çalışmada kullanılmıştır. DCC GARCH modeli, iki seri arasındaki koşullu korelasyonları tahmin etmek için kullanılabilir. DCC GARCH modeli, Türkiye'nin sıkıntı endeksi ile Türkiye piyasa verileri arasındaki korelasyonu incelemek için kullanılmıştır. Koşullu korelasyonlar volatilite yayılımı hakkında bilgi verir. Bu olgu finansal piyasalar için çok önemlidir. Finansal piyasada gözlenen, finansal kriz sonrası iki finansal piyasa arasındaki korelasyonun artması veya azalmasıdır. Bir piyasada volatilite şoku var ise; o zaman bu şok diğer piyasayı da etkiler. İki pazar arasındaki korelasyonlar yüksekse, bu pazarlar arasında daha az risk çeşitlendirme fırsatı olduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle, bu pazarlar arasında riskten korunma mümkün görünmemektedir. Aksine, finansal piyasalara ait iki zaman serisi arasındaki korelasyonlar çok düşük ise, bu durumda, çeşitlendirme riskinin potansiyelinden dolayı bu portföyün riskten korunması mümkündür. Son on yıl için Türkiye finansal stres endeksi yaratıldıktan sonra uç noktaları önemli finansal olaylar açısından bu çalışmada yorumlanmıştır. Dev Lehman Brothers 2008 yılında iflası ilan etti ve tüm dünya Lehman Brothers'ın çöküşünün bedelini ödemiştir. Pek çok işveren iflas etmiş, milyonlarca insan işsiz kalmış ve borsalarda milyarlarca dolar yok olmuşlardır. Türkiye ekonomisi de bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. Bu tezde oluşturulan Türkiye'nin FSI'sı 2009 yılında zirveye ulaşarak küresel krizin Türkiye'de de etkili olduğunu göstermektedir. 2013 yılında Federal Rezerv Sistemi sıkılaştırıcı para politikası kararını ilan etti. Bu karar 2014 yılı başından itibaren varlık alımlarını azaltmak idi. Bu karar Amerika'nın piyasadan para çekmesi ve faiz oranlarının Amerika için artması anlamına gelmektedir. Bu durum yatırımcıların Amerika'ya yönelmesi ve TL'nin değer kaybetmesi anlamına gelmektedir. Bu durumun bir sonucu olarak oluşturulan finansal sıkıntı endeksinde bu zaman aralığı için başka bir zıplama görülmektedir. 2016 yılı sonunda Amerika'da yapılan başkanlık seçimi sonrasında uluslararası finansal dünyada belirsizlik algısı önemli ölçüde arttı. Seçim sonrasında Amerika yönetimiyle birlikte değişen maliye ve dış ticaret politikasında yaşanabilecek değişimlerin, FED para politikasının değişimi bekleniyordu. Küresel ekonomilerdeki yavaşlama ve jeopolitik riskler dış ticaret üzerinde negatif etkiye sahipti. Aynı zamanda İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararının da pazardaki olumsuz etkisi görülüyordu. Gelişmiş ülkelerin gelecek dönem faiz politikalarına yönelik belirsizlikler döviz piyasalarının iniş çıkışına neden olarak gösterilmekteydi. Ayrıca Türkiye'deki darbe girişiminin ekonomimize büyük etkisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenlerden dolayı 2017 yılı başlarındaki finansal sıkıntı endeksinde bir zıplama görülmektedir. Ek olarak finansal stres endeksini oluştururken kullanılan piyasa endeksleri korelasyon katsayılarına göre analiz edilmiştir. Son kısımda Türkiye finansal stres endeksinin Türkiye için finansal kriz göstergesi olarak kullanılıp kullanılmayacağı yorumlanmıştır. Uç değerleri aniden ve beklenmedik bir şekilde meydana gelen ve makroekonomik sonuçları olan finansal krizi göstermektedir. Dahası firmalar açısından da ciddi sorunların meydana geldiği zaman dilimi anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Various economic crises have been experienced due to the dynamics of the country as well as the global crises that have lived in the world from past to present. Many of the important studies in economics aimed to estimate these fluctuations in the markets and to examine their relations with each other. In this context, since the early 2000s, financial stress indexes have been established by economists or central banks for various countries. The financial stress indexes created are specific to countries or regions and have some differences. These differences are the methods as well as the data types that are used. In this study, the financial stress indexes created for Turkey. Also, different countries are examined in the literature review. There is the necessity of constructing a new financial stress index because of the economic fluctuations in Turkey in recent years. The financial stress index of Turkey demonstrates the economic activity after important financial events that are called as financial crisis. The financial stress index which is a continuous variable as a time serie and its extreme values are called financial crises in the literature. The financial stress index can be expected to increase in the case of expected financial loss, risk potential or uncertainty financial conditions. In this study, the financial stress index of Turkey is generated with using the banking sector, equity market, money market and exchange market variables. The financial stress index of Turkey is constructed on daily basis for the period from 2 January 2007 to 29 November 2017. The data diversity has been expanded in this study when compared to previous studies in Turkey that is why this study has importance for Turkey. Firstly, the variables of each sector were standardized. Then, the financial stress index for each sector was composed with the equal weighted average method. FSI of Turkey was created again using the four-sector financial stress index data with the same method. The financial stress index of Turkey is analyzed with banking sector, equity market, money market and exchange market indexes. Modelling volatility is very important for investors and researchers The Autoregressive conditional heteroscedasticity models (ARCH) are used especially to model volatility clustering. In the market, there are periods of small volatility followed by the periods of high volatility. This phenomenon is called volatility clustering. For volatility clustering, historical volatility models can be used mostly. Most popular model is generalized autoregressive conditional heteroscedasticity (GARCH) model which is generalization of ARCH model. In this thesis, multivariate GARCH model was used because of the presence of more than one variable when analyzing correlations. A special type of multivariate GARCH model which is dynamic conditional correlation GARCH (DCC GARCH) model was used in this study. DCC GARCH model can be used to estimate conditional correlations between two series. DCC GARCH model was used to examine the correlation between FSI of Turkey and the markets in Turkey. Conditional correlations give information about volatility spillover. This phenomenon is very important for financial markets. What is observed in financial market is that correlation increase or decrease after financial crisis between two financial markets. If there is a volatility shock in one market, then it affects the other market. If the correlations between two markets are high, it means that there is less risk diversification opportunity between these markets. In other words, hedging between these markets seems not possible. On the contrary, if the correlations between two-time series of financial markets are very low, in that case, it is possible to hedge this portfolio because of the potential of diversification risk. After generating the FSI of Turkey for the last ten years, the peaks of it are interpreted in terms of important financial events in this study. In 2008, the giant Lehman Brothers declared its bankruptcy and the whole world paid the price of Lehman's collapse. Billions of dollars had evaporated in stock markets, millions of people were unemployed, many employers had gone bankrupt etc. The Turkish economy was also negatively affected by this fact. As a result of that, FSI of Turkey which is created in this thesis seems to have a peak in 2009. In 2013, the Federal Reserve System (FED) made a declaration about its tapering decision which is to reduce asset purchases in the beginning of 2014. It means that United States withdraw money from the market and the interest rates will rise for United States. This decision also implied the depreciation of the Turkish Lira because investors wanted to invest in the US. As a consequence of this event, there is another peak in FSI of Turkey for this time interval. At the end of 2016, after the US presidential election, the perception of uncertainty in international finance world had increased significantly. After election, FED's monetary policy was expected to change with new administration in US. Moreover, the slowdown in global economies and the geopolitical risks had the negative effect on economic activity over foreign trade. In that time, the United Kingdom's decision on leaving the European Union provided also negative effect on global market. On the other hand, the main reason of activity in foreign exchange market is that the uncertainties for future interest rate policies of developed countries. The coup attempt had especially big impact on Turkish economy. Thus, there is another peak in FSI of Turkey at the beginning of 2017. Moreover, the relationships between the markets which are used to generate the FSI of Turkey are analyzed according to the correlation coefficients gained from DCC GARCH model. At the last part, the financial stress index of Turkey is interpreted whether it can be used as a sign of financial crisis for Turkey or not. Its extreme values show the financial crisis that the events that suddenly and unexpectedly occur in the economy will produce macroeconomic consequences for the country's economy. Furthermore, firms have serious consequences in that time from the micro perspective.