Highly-skilled migrants' adaptation process through participatory urban interior design
Yüksek-vasıflı göçmenlerin katılımcı kentsel iç mekan tasarımı üzerinden adaptasyon süreci
- Tez No: 534597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ALİ KÖKNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez çalışmasında yüksek vasıflı göçmenlerin göç süreci, özellikle adaptasyon sürecini destekleyen ya da engelleyen faktörler üzerinden, psikolojik açıdan incelenmektedir. Göçmen ve kentsel iç mekan terimleri, birbirleri ile kavramsal olarak geçicilik ve mobillik açısıdan eşleştirilmektedir. Katılımcı bir kentsel iç mekan tasarımı projesi, yüksek-vasıflı göçmenlerin uyum sürecini kolaylaştırmak için önerilmektedir. Katılımcı bir kentsel iç mekan tasarım platformu oluşturulurken, vatandaş olmanın yerel halk ile mobil insanlar arasındaki mekansal ve karşılıklı ilişki ile ortaya çıkan bir durum olduğu iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the migration process of highly-skilled migrants is examined from a psychological viewpoint, especially with regards to factors supporting or hindering the adaptation process. The terms migrant and urban interior are linked to each other as a notion, by their temporality and mobility. A participatory urban interior design project is proposed as a measure to ease the adaptation process of highly-skilled migrants. With creating a participatory urban interior design platform, it is argued that becoming citizen is a condition that appears through spatial and expressive negotiations between the local society and the mobile people.