BEPS projesinin hukuki boyutu ve Türk vergi hukuku açısından etkileri
Legal aspect of BEPS project and its effects on Turkish tax law
- Tez No: 534606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
2013 yılında başlayan Matrah Aşındırma ve Kâr Aktarımı (BEPS) Projesi uluslararası vergilendirmede anahtar bir husustur. OECD tarafından hazırlanan BEPS ile Mücadele Eylem Planının 2015 yılında G20 tarafından onaylanmasıyla Projenin uygulama safhasına geçilmiştir. BEPS Projesi ile vergi mevzuatlarındaki boşluklardan kaynaklanan çifte vergilendirmeme durumunu ortadan kaldırmak, ekonomik faaliyetlerin özü ile vergilendirme arasındaki ilişkiyi dengelemek ve vergilendirmede şeffaflığı artırmak üzere geliştirilecek standartların dünya çapında uygulanması hedeflenmektedir. Projenin hedefine ulaşıp ulaşamayacağını belirlemek için halen çok erken olsa da; sürdürülen çalışmalar, özellikle gelişmekte olan ülkelerde idari kapasite ve vergi gelirlerinin artırılması yönünde faydalı sonuçlar doğurabilecektir. En önemli getirisi ise küresel vergi sisteminin adilliği üzerinde yeniden düşünülmesini sağlamasıdır. Bir ülke ekonomisinin geleceği için, ülkenin vergi matrahı konusunda BEPS faaliyetlerinin gerçek bir risk olup olmadığını belirlemek, bu kapsamda vergi matrahını korumak için yeterli mevzuatın mevcut olup olmadığının değerlendirmesini yapmak ve uluslararası vergi hukukuna yansıması beklenen yeni gelişmeleri yakından takip ederek ülkenin vergi sistemine uyarlamak önemlidir. Çalışmada, BEPS Projesi uluslararası vergi hukuku açısından değerlendirilmekte ve günümüze kadar hayata geçirilen eylemlerin Türk vergi hukukuna yansıması irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Base Erosion and Profit Shifting (BEPS) Project, which was launched in 2013, is a key to international taxation. The implementation of the project started in 2015 upon G20's approval of the OECD Action Plan to combat BEPS. The project aims to eliminate the double non-taxation resulting from gaps and mismatches in tax rules, to balance the relationship between the substance of the economic activities and taxation, and to implement the standards globally that will be developed to enhance tax transparency. Although it is still too early to determine if the project can achieve its goals; sustained work may have beneficial consequences, especially in developing countries, to increase administrative capacity and tax revenues. The most significant result would be rethinking the fairness of the global tax system. For the future of a country's economy, it is important to determine whether BEPS activities causes a real risk on the tax base of the country, to assess whether there is sufficient legislation to protect the tax base and to follow new developments in international tax law closely and and adapt them to the national tax system. In this study, the BEPS Project is evaluated from the point of view of international tax law and the reflections of its actions in the Turkish tax law.