E-ticarette vergilendirme, uluslararası kuruluşların çalışmaları ve Türkiye perspektifi
Taxation of e-commerce, working of international organizations on e-commerce and Turkish perspective
- Tez No: 532355
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ SEMİH ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
E-ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleşmesi ile beraber, 2000'li yıllardan sonra yaşanan bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. E-ticaret, gerek satıcılara gerekse tüketicilere pek çok avantaj sunmasının yanında mevcut vergi sistemlerin yeterli olmamasından dolayı ülkeleri vergi kayıplarına maruz bırakmaktadır. E-ticaret, kendine has bazı özellikleri nedeniyle vergiden kaçınma, vergi kaçırma, çifte vergilendirme ve çifte vergilendirmeme gibi sorunlara neden olmaktadır. Vergilendirme yetkisi ihtilaflarının sonucu olarak ortaya çıkan bu sorunların giderilebilmesi için ülkeler kendi iç hukuklarında düzenlemeler ve uluslararası anlaşmalar yapmak suretiyle çözümler üretmeye çalışmaktadırlar. E-ticaretin vergilendirilmesi konusunda yaşanan sorunları giderebilmek amacıyla uluslararası kuruluşlar tarafından da pek çok çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Son olarak G20 ülkelerinin onayıyla OECD tarafından yürütülen“Matrah Aşındırması ve Kar Aktarımı (BEPS)”projesinin“Dijital Ekonominin Vergisel Zorluklarının Ele Alınması”başlıklı 1. eylem maddesinde ele alınmış ve 2015 yılında yayımlanan final raporunda ülkelere çeşitli alternatif çözümler sunulmuştur. Bu bağlamda Avrupa Birliği ise KDV'de yaşanan sorunlara yönelik bazı çalışmalar yürütmektedir. Çalışma kapsamında uluslararası kuruluşların sunduğu alternatifler ışığında Türkiye'nin de diğer ülkeler gibi, e-ticaretin vergilendirilmesi konusunda yaşadığı sıkıntıları giderebilmek için mevcut vergi mevzuatında bazı değişiklikler yapması gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce (e-commerce) has emerged as a part of developments of information and communication technologies after 2000's through the liberalization of trade all over the world. E-commerce presents advantages to both vendors and consumers in many respects but countries are exposed to tax losses because of the fact that current tax systems are not enough for taxation of e-commerce. E-commerce causes some problems such as tax avoidance, tax evasion, double taxation and double non-taxation due to its characteristic features. Countries are trying to find solutions by making adjustments in their domestic law and international treaties in order to overcome the problems that arise as a result of conflict of tax-raising power. There have been made many studies by international organizations aiming to solve the problems of taxation of e-commerce. This topic has been addressed lastly in the first action of Base Erosion and Profit Shifting (BEPS) project which is carried out by OECD with the approval of G20 countries titled“Addressing the tax challenges of the digital economy”and various alternative solutions have been presented to countries in final report that published in 2015. In this context the European Union carris out some studies on the problems experienced in VAT. In the light of alternatives offered by international organizations, Turkey should make same alterations in its' tax laws like other countries in order to resolve the difficuilties in e-commerce taxation. In this study, it is considered necessary for Turkey to make some alterations in its' tax laws like other countries in the light of alternatives that have been presented by international organizations to solve the problems of taxation of e-commerce.