Climate change & civil war: The Syrian case
İklim değişikliği ve iç savaş: Suriye vakası
  1. Tez No: 534613
  2. Yazar: BATUHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN MÜSLİM CEMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma Suriye İç Savaşı'nın iklim değişikliği ile ne ölçüde ilintili olduğunu analiz edecektir. Suriye köklü bir tarihe ev sahipliği yapan özel bir ülkedir. Jeopolitik olarak düşünüldüğünde medeniyetler ölçeğinde önemli bir kavşak noktası olarak tanımlanmaktadır. 2011 yılından beri süre gelen Suriye İç Savaşı'nın asıl sebebi üzerindeki tartışmalar bilim insanları arasında devam etmektedir. Birçoğuna göre, savaşın salt nedeni politik faktörlerdir. Diğerlerine göre ise kuraklık ve insan kaynaklı (antropojenik) iklim değişikliği savaşı körükleyen başat etkenlerdir. Başka bir deyişle bu çok katmanlı savaşın asıl nedeni belirsizliğini korumaktadır. Bu araştırma sonucunda elde edilen en temel bulgu Beşşar Esad'ın neoliberal politikalarının başlangıcı ile birlikte, insan kaynaklı iklim değişikliğinin ve art arda gelen kuraklıklar ile kısıtlı doğal kaynakların kâr amaçlı hesapsızca tüketilmesinin, zaten parçalara bölünmüş Suriye toplumu arasındaki hoşnutsuzlukların daha da alevlenmesine sebebiyet verdiğidir. Bu araştırmaya göre, yukarıda bahsedilen etkenler ayrılmaz bir bütün olarak Suriye Savaşı'nın patlak vermesine zemin hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to answer the question to what extent climate change does the climate change triggers violent conflicts with reference to Syrian Case. Syria is a unique country which possesses a lengthy history. Speaking in geopolitical terms, it is defined as an important crossroad for civilizations. Since the inception of the Syrian Civil War in 2011, scholars have been arguing to diagnose the actual causes of the conflict. For some, the fundamental cause solely related with political factors. For the others, drought and anthropogenic climate change had a pivotal impact. In other words, the exact cause of this multi-layered conflict is still nebulous. The fundamental finding of this study is the fact that neoliberal policies of Bashar Assad, to a certain extent, human induced climate change, consecutive droughts and squandering the countries limited resources to make profit exacerbates grievances between the countries already fragmented subjects. This research perceives that above mentioned determinants altogether ignited the eruption of the Syrian Civil War.