Gayrimenkul sektöründe inşaat firmalarının markalaşma süreci ve bölgesel ekonomiye etkileri: Kırklareli örneği
The branding process of construction firms in the real estate sector and effects on regional economics: Example of Kırklareli
  1. Tez No: 534614
  2. Yazar: MUZAFFER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Küreselleşme ile birlikte işletmeler yoğun bir rekabet ortamına girmektedir. Bunun sonucunda pazardaki konumlarını korumak istemektedir. Pazardaki konumlarını korumak için işletmelerin izlemesi gereken bazı stratejiler bulunmaktadır. Bu stratejilerden birisi de marka kavramıdır. Marka kavramı, işletmelerin pazarlama uygulamalarında ürün ya da hizmetten daha önemlidir. Çünkü günümüzde rekabet işletmeler arasında yaşanmamaktadır. Rekabet markalar arasında yaşanmaktadır. Bu nedenle marka kavramı, işletmeler için yönetilebilen bir değer olarak ele alınmaktadır. Tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de faaliyet gösteren işletmelerin hedeflerine ulaşması, rekabet edebilmeleri, ürün ya da hizmetlerine nitelik kazandırmaları, işletmenin tanıtımını gerçekleştirebilmeleri için marka kavramı oldukça önemli bir kavramdır. Bu çalışmanın amacı; Kırklareli il ve ilçelerinde faaliyet gösteren inşaat firmalarının marka kavramına verdikleri önemi, marka yaratma stratejilerinin değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği ve bölge ekonomisine etki edip etmediğini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The entreprises enter into a competitive environment with globalization. An a result, they want to maintain their position in the market. There are some strategies to be followed by businesses, in order to maintain their market position. One of these strategies is the brand concept. The brand concept is more important than the product or service in the marketing applications of enterprises. Because today, competition is not experienced among enterprises. The competition is experienced among brands. There fore the brand concept is treated as a manageable value for business. As in all sectors, the concept of brand is a very important concept in order to erable the enterprises that are active in the construction sector to reach their goals, to compete, to give qualifications to their products services and to promote the business. The aim of this paper is to analyze the value given to the branding among construction companies operating in Kırklareli province and it's districts, whether the brand creation strategies differ according to variables and to examine whether branding among those companies have an impact of the regional economy.