Bir alternatif sinema uygulaması olarak Filistin sinemasının kamuoyu oluşumundaki etkisi: İstanbul, Ege ve Siirt Üniversitesi tarih bölümü öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırma
Infuluence of Palestinian cinema on creating public oppinion as an alternative cinema practice: A research among the students of İstanbul, Ege and Siirt Universities
- Tez No: 534620
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN GÜL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 275
Özet
Gelişen ve değişen dünyamızda kitle iletişim araçları her geçen gün bilgiye ulaşmak ve yaymakla sınırlı kalmayarak var olanı değiştirme ve yenileme, kitleleri aynı anda organize edebilme, siyasi ve toplumsal düzeni sorgulayarak farkındalık yaratma rollerini üstlenmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar da kitle iletişim araçlarının kamuoyunu etkilemede güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bir kitle iletişim aracı olan sinema da anlatıcısına kendini ifade edebilme gücü verebilirken kalıplara bağlı kalmaksızın ve sınırlama olmadan izleyicisine doğrudan ulaşabilme olanağı sağlamaktadır. Örneğin alternatif sinema yaklaşımları anaakım sinemanın basmakalıp ve medya patronlarının tekelinde sınırlandırılmış kurallar çerçevesinde yapılan filmlerinin aksine yeni ve farklı seçenekler sunarak sinemada önemli bir kitleye ulaşmaktadır. Alternatif sinema yaklaşımları ulaştıkları kitlelere anlatıcısının fikir, düşünce ve hayallerini aktarırken yaşanmış veya yaşanmakta olan, yanlış bilinen, saklı olan ya da yansıtılmak istenen ölçüde sınırlandırılan olay örgülerini gerçekçi bir bakış açısıyla aktarabilmekte; toplumun dışlanmış, kabul görmeyen gruplarının seslerini duyurabildikleri bir platform olarak kamuoyu üzerindeki etkisini gösterebilmektedir. Bu filmlerin, toplumun ihtiyaçları gözetilerek, sosyal ve siyasi hayatın şekillenmesi adına üretildiğinde, bireylerin ve buna bağlı olarak toplumun kanaat ve fikirlerini değiştirebildiği çeşitli çevrelerce ifade edilmektedir. Çalışma bu varsayımdan yola çıkarak, bir alternatif sinema uygulaması olan YouTube filmlerinin, kamuoyunda Filistin'in İsrail'e toprak sattığına yönelik oluşmuş olan yaygın görüşün değiştirilip değiştirilemeyeceğini sınamaktadır. Tezin alan araştırması olan dördüncü bölümünde bu çerçevede seçilen YouTube filminin gösterimi öncesi ve sonrasında seçilen üniversitelerde öğrencilere iki anket uygulanarak ölçümler yapılmıştır. Bulgular, örneklemin bilgi araştırmalarında kitap ve ders kaynaklarına oranla medya araçlarından daha fazla yararlandığını ve gruplar arasında özellikle YouTube kullanımının daha sık olduğunu göstermektedir. Ayrıca seçilen YouTube filminin film gösterimi sonrasında örneklemin mevcut fikir ve düşüncelerini belirli bir düzeyde ve kısa süreli etkilediğini ortaya koymuştur. Öte yandan çalışmanın yağın görüşün doğru olup olmadığını ispat etmek gibi bir derdi yoktur.
Özet (Çeviri)
In our developing and changing World, mass media takes an active role in not only limited with receiving and disseminating information but also in changing and renewing the present, simultaneously organising the masses, questioning the political and social order and creating awareness. According to mass media scientists, mass media has a powerful influence on affecting the public opinion. Alternative cinema approach which is included in mass media, while giving the narrator the power of self-expression provides the opportunity to have a direct access to his audiences without any limitation and being dependent on taboos and contrary to the movies made within the frames of trite-cliché rules of the main stream cinema which are confined under the monopoly of the media bosses, the alternative cinema practices are able to reach considerable masses offering new and different alternative without wiping away the present. Alternative cinema approaches, while conveying thoughts, ideas, dreams and story lines, whether lived or being lived, misknown, hidden or limited to the extent it is desired to be reflected, of the narrator to audiences he reaches, may have influence on the public opinion as a platform where the marginalized and disapproved groups of the society are able to make themselves heard. Accordingly, it can be observed that YouTube movies among the alternative cinema practices are able to have influence on the public opinion and may change the widespread beliefs and thoughts of society when used effectively. This study aims to measure the commutability of the idea widespread in the public that Palestine sold lands to Israel before the invasion, by YouTube movies. As a method, preview and final view surveys were conducted before and after the display of YouTube movies. The findings demonstrate that the sample group referred more to media than books and lesson sources for reaching and researching information, and also show that using YouTube is common among those groups. Furthermore, it can be concluded that the current ideas and thoughts of the sample group may be altered being influenced by YouTube movies which is the aim of the research. On the other hand; this thesis does not have any concerns over proving whether or not the common idea is true.