İnternet yoluyla uzaktan eğitim uygulamaları: Sorunlar ve çözüm önerileri
Distance education applications via internet: Problems and solution proposals
  1. Tez No: 483269
  2. Yazar: MERVE ERGÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Eğitim-öğretim toplumların kalkınmasında oldukça önemlidir. Kitle iletişim araçlarının işlevlerinden biri de eğitim-öğretim işlevidir. Günümüzde, örgün eğitimin yanında bir de uzaktan eğitim uygulaması başlamıştır. Geçmişten günümüze uzaktan eğitimde kullanılan posta (kitap vb.), radyo, televizyon, sinema gibi iletişim ve kitle iletişim araçlarına son olarak internet eklenmiştir. İnternetin eğitim-öğretimde kullanımı yeni olup, internet yoluyla uzaktan eğitim hem örgün eğitime destek hem de ona alternatif bir yol olarak giderek yaygınlaşmaktadır. Örgün eğitim kurumlarının sayıca ve donanım olarak az ve yetersiz olması, örgün eğitim maliyetlerin yüksek olması, nüfus artışı, yeterli sayıda eğiticinin bulunmaması, göç, terör, bir işte çalışıyor olma, vb. sebeplerle ve eğitim-öğretim teknolojisinin hızla gelişmesi sayesinde yaygın eğitim, halk eğitimi, yığın eğitimi ve uzaktan eğitim adlarıyla bütün ülkelerde eğitim-öğretim faaliyetleri yürütülmektedir. Bu şekilde maliyet düşmekte, aynı anda zamandan ve mekandan tasarruf yoluyla daha çok öğrenciye ulaşılmakta, çeşitli sebeplerle öğrenime devam edemeyenlere eğitim görme fırsatı doğmaktadır. Ancak uzaktan eğitim-öğretimin de kendi içinde çözülmesi gereken problemleri bulunmaktadır. Tezde uzaktan eğitim-öğretim ve bunun bir yolu olarak da internet yoluyla uzaktan eğitim üzerinde durulmaktadır. İnternet yoluyla uzaktan eğitim teknolojisi de giderek yaygınlaşmakta ve gelişmektedir. MOOC (kitlesel açık çevrimiçi ders) uygulaması da bunlardan biridir. İşbu tezin konusunu, Türkiye ve AB Ülkelerinde internet yoluyla uzaktan eğitim uygulamalarının mevcut durumu, hukukî dayanakları, uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunlara getirilebilecek çözüm önerileri oluşturmaktadır. Tezde literatür taraması ile elde edilen veriler, temel olarak betimleme (tasvir) ve karşılaştırma yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Böylece, Dünyada, Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de internet yoluyla uzaktan eğitim uygulamaları hem tarihsel hem de mevcut durum perspektifinden incelenmiş ve Türkiye bakımından uygulamada yaşanan sorunlar ve eksiklikler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezde kitle iletişim araçları bakımından kullanılan kuram, toplumsal sorumluluk kuramıdır. Tez'in asıl amacı; Türkiye'de 'internet yoluyla uzaktan eğitim' uygulamalarında yaşanan sorunları ortaya koymak ve bu sorunlara çözüm önerileri getirerek, bu alanda karar alıcılara (TBMM, MEB, YÖK, yükseköğretim kurumları vb.) yol gösterici nitelikte bir çalışma sunmak ve henüz devam etmekte olan tartışmalara katkıda bulunmaktır. Tezde, internet yoluyla uzaktan eğitim sistemini hayata geçirmek isteyen eğitim-öğretim kurumlarına ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlara karşılaşabilecekleri problemlere yönelik rehber niteliğinde bir çalışma sunulması ve bunun yanında uzaktan eğitimin hukukî dayanaklarına yer verilmesi, tezi diğer çalışmalardan ayırmakta ve önemli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Education is highly important in the development of societies. One of the main functions of mass media is 'education'. Today, apart from formal education, distance education exists, also. Internet has been added to mass media such as books, cinema, radio and television that have been used at distance education from past to the present. Internet getting increasingly widespread in the field of education all over the world is both support to formal education and an alternative to it. As the number of organized training institutions is small and inadequate in number, the costs of organized education are high, population growth, lack of sufficient trainers, migration, terrorism, working in a job, etc. and due to the rapid development of training and education technology, education and training activities are also carried out in all countries under the name of non-formal education, public education, mass education and distance education. Thus, the cost is reduced, more students are reached through saving of time and place, and there is an opportunity to educate those who can not continue and maintain their education due to various reasons given above. However, distance education has its own problems to be solved. Distance education technology via the Internet is also getting widespread and developing all over the world. MOOC (massive open online course) is one of them. The main subject of this thesis is the current situation of distance education applications via internet in Turkey and the EU countries, the legal basis, the problems that arise in practice and the solution proposals that can be brought to these problems. In the thesis, the data obtained by the literature screening are basically examined by using descriptive and comparative methods. Thus, the distance education applications via internet in the world, in the member countries of the European Union and in Turkey have been examined from both historical and current situation perspectives, and problems and deficiencies experienced in practice in Turkey have been tried to be revealed. The theory used in the thesis for mass media is 'the theory of social responsibility'. The main aim and purpose of the thesis is; to provide a guiding work to decision makers (Legislative Body -TBMM, National Ministry of Education-MEB, Higher Education Board-YÖK, Higher Education Institutions, etc.) in this field by putting the problems experienced in 'distance education via internet' in Turkey, to propose solutions to these problems, and to contribute to ongoing debate on distance education. The presentation of the study, in the Thesis, as a guide to the problems that may be encountered by training and education institutions at all levels that want to apply distant education system via internet and by other related institutions and organizations and insertion of the legal basis of distance education also emphasise the importance of the Thesis and distinguish it from other academic studies and dissertations.