Küresel markaların ürün yerleştirme stratejileri: Ana akım sinemadan örnek uygulamalar
Product placement strategies of global brands: model applications from mainstream cinema
- Tez No: 470496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Ürün yerleştirme; ürün ya da marka sahibinin, yapımcıya para ya da promosyon bedel ödemesi yöntemiyle markaların çeşitli şekillerde radyo, video oyun, roman, televizyon, sinema ya da diğer yaratıcı alanlarda bulunmasını sağlaması temeline dayanmaktadır. Ürün yerleştirme literatürde marka yerleştirme olarak da kullanılmaktadır. Araştırmalara bakıldığında en çok önem kazandığı ve yüksek bütçeli yatırımların yapıldığı alanın sinema olduğu görülmektedir. Sinemada ürün yerleştirmenin başlangıcı tartışmaları, sinemanın ilk zamanlarına kadar dayanmaktadır. Fakat ürün yerleştirmenin öneminin kavranması ve pazarlama iletişiminin bir uygulaması haline gelmesi 1980'li yılları bulmaktadır. Bu tarihten sonra dünyada yapımcılar ve markalar arasında yüksek bütçeli anlaşmalar yapılmış, zamanla fiyatlar ve süreler artmaya devam etmiştir. Ürün yerleştirme, markalar için tüketiciye ulaşmanın alternatif bir yoluyken maddi kaygıların ön planda tutulduğu ana akım sinema ve yapımcıları için de önemli bir gelir kaynağını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Product placement, is the based on the fact that trademark owner is able to present the brand or the product through such media as radio, video games, novels, television, cinema and other creative fields by paying a price or giving promotinal product or service to the producer or owners at the media. Product placement is also used as brand placement in literature. When we rewiev the previous researches, it can be seen that cinema is the most important medium in which high budget investments are made. The initial debate on product placement in the cinema dates back to the early days of the cinema. But it was in 1980s that the importance of product placement was realized and that it became an application of marketing communication. From then on, high-budget agreements have been made between producers and markers across the world, and prices and durations have continued to increase over time. While product placement is alternative way for brands to reach consumers, it is also an important source of income for mainstream cinema and producers where financial concerns are prioritized.