Göknar öz ve diri odun özütlerinin kimyasal içeriklerinin belirlenmesi, antimikrobiyal ve dna koruma özelliklerinin incelenmesi
Determination of chemical content, examination of antimicrobial and dna protection properties of fir wood extracts
  1. Tez No: 534677
  2. Yazar: SİNAN BUYURUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CENGİZ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ülkemiz için endemik bir alt tür olan Uludağ göknarı (Abies nordmanniana subsp. bornmuelleriana) Kastamonu Ilgaz yöresinde 1630 metre rakımdan bu çalışma kapsamında seçilmiştir. Kesilen göknar odunu diri ve öz kısımları değirmen ile toz haline getirilerek kullanım için özütler hazırlanmıştır. Laboratuarda öz ve diri odun özütlerinin kimyasal içerikleri, antimikrobiyal ve DNA koruma özellikleri incelenmiştir. Araştırmada göknar odun özütlerinin kimyasal içeriklerinde Kafeik asit, diri ekstresi için 74±4 µg/g özüt ve öz odun özütü için 88±4 µg/g ekstraktı, Epikateçin, diri ekstresi için 556 µg/g özüt ve öz odun özütü için 502 µg/g ekstraktı, Benzoik asit, diri ekstresi için 4128 µg/g özüt ve öz odun özütü için 19618 µg/g ekstraktı, Kaempferol, diri ekstresi için 4350 µg/g özütü ve öz odun için 1836 µg/g özüt ve apigenin diri ekstresi için 1594 µg/g özüt ve öz odun için 1108 µg/g özüt içermektedir. Göknar odun özütleri kimyasal içeriği analizinde bulunan bileşiklerin yüksek seviyesi, kanseri önlemek ve gelişme riskinin azalmasını sağlamak için, deri hastalıklarında ve gıdalarda mikrobik bozulmayı önlemek için etkili olan bu maddeler ihtiyaç halinde yararlanılabileceği önerilmektedir. Antimikrobiyal aktivite analizinde 16 bakteri suşuna karşı odun özütleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar, öz ve diri odun özlerinin Salmonella enteritidis, Streptococcus pneumoniae ve Proteus mirabilis'e karşı hafif antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu ortaya koydu. DNA koruma aktivite analizinde tüm bileşiklere DNA koruma deneyi uygulanmıştır. Diri odun özütü deneyinde 50 mg/ml'de %54 DNA koruma tespit edilmiştir. Öz odun özütü deneyi sonucunda 100 mg/ml'de %57 ve 50 mg/ml'de %64 sonuçları ile en etkili DNA koruma faaliyeti tespit edilmiştir. Bu bileşikler, potansiyel olarak bakteri ve kanser hücre çizgileri üzerindeki etkilerine dayanmış ilaç katkı maddesi olarak kullanılabilme potansiyelleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Uludağ fir (Abies nordmanniana subsp. Bornmuelleriana), an endemic subspecies for our country, was selected from the Kastamonu Ilgaz region at an altitude of 1630 meters. The live and extracts of the cut firwood were milled with the mill and extracts were prepared for use. Chemical contents of extracts and sapwood extracts, antimicrobial and DNA preservation properties were investigated in the laboratory. In the study, the chemical contents of fir wood extracts were as follows: Caffeic acid, 74 ± 4 µg/g extract for active extract, and 88 ± 4 88 µg/g extract for extract of heartwood, Epikatechin, 556 µg/g extract for active extract and 502 µg/g extract for extract extract. g extract, Benzoic acid, extract of 19618 µg/g for extract of living extract, 4128 µg/g extract and self extract for wood extract, Kaempferol, extract of 4350 µg/g for alive extract and 1836 µg/g extract for heartwood and 1594 extract of apigenin for heartwood extract It contains 1108 µg/g extract for tedirg / µg/g extract and heartwood. It is recommended that these substances, which are effective to prevent microbial deterioration in skin diseases and foods, can be utilized as needed to prevent cancer and reduce the risk of development, in the high level of compounds found in firewood extracts chemical content analysis. In the antimicrobial activity analysis, wood extracts against 16 bacterial strains were evaluated. The results showed that extracts of sap and sapwood had mild antimicrobial activity against Salmonella enteritidis, Streptococcus pneumoniae and Proteus mirabilis. DNA protection activity analysis was applied to all compounds in the DNA protection test. 54% DNA conservation at 50 mg/ml was determined in the sapwood extract experiment. As a result of the extract test, 57% of 100 mg/ml and 64% results with 50 mg/ml were the most effective DNA protection activities. These compounds have the potential to be used as a drug additive, potentially based on their effects on bacterial and cancer cell lines.