Çok değişkenli regresyon kontrol grafikleri
Multivariate regression control charts
- Tez No: 534676
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUDE REVAN ÖZKALE ATICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çok değişkenli bir verinin kontrol grafiklerini ve regresyon kontrol grafiklerini oluşturmak için tek değişkenli bilinen yöntemler kullanıldığında çeşitli sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Bu sıkıntıları gidermek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada çok değişkenli kalite kontrol yöntemlerinin performansını belirlemek için simülasyon çalışması yapılmıştır. Simülasyon çalışmasından faydalanılarak ortalama işlem uzunluğu (ARL) bakımından yöntemlerin karşılaştırılmaları yapılmıştır ve bu yöntemlerin çok değişkenli ridge rezidü grafikleri oluşturulmuştur. Çok değişkenli kalite kontrol yöntemleri olarak bilinen; Hotelling T2, çok değişkenli EWMA, çok değişkenli CUSUM yöntemlerinden ve bu yöntemlerin regresyon grafiklerinden faydalanılmıştır. Simülasyon çalışması için MATLAB 2014b programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
When using univariate known methods to form control charts and regression control charts of a multivariate data set, various difficulties arise. Various methods have been developed to overcome these problems. In this study a simulation study was performed to determine the performance of multivariate quality control methods. By using the simulation study, comparison of the methods in terms of average run length (ARL) was made and multivariate ridge residual charts of these methods were formed. Known as multivariate quality control methods; Hotelling T2, multivariate EWMA, multivariate CUSUM methods and regression charts of these methods were used. MATLAB 2014b program was used for the simulation study.