Gri karton üretiminde dolgu maddeleri kullanımının araştırılması
Investigation of the use of fillers in grey board production
- Tez No: 534688
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada 'Gri Karton Üretiminde Dolgu Maddeleri Kullanımı' araştırılmış ve atık ofis, magazin ve yazı tabı kağıtlarının ve dolgu maddelerinin gri karton üretiminde hammadde olarak kullanılmasıyla üretim maliyetinin düşürülmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, gri karton üretiminde bugüne kadar hiç kullanılmayan ECC (yumurta kabuğu unu) ve PCC (çöktürülmüş kalsiyum karbonat) ve yaygın olarak kullanılan GCC'nin (granüler doğal kalsiyum karbonat) dolgu maddesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of fillers in grey board production were investigated and it is aimed to reduce the production cost by using mixed waste office, magazine and writing and printing papers and fillers. Besides, ECC (Egg Shell powder) and PCC (Precipitated Calcium Carbonate) which are never used in grey board production up to today as well as the widely used GCC (Ground Calcium Carbonate) has been investigated availability as a filler.