Kod şablonlarına dayalı otomatik web uygulaması oluşturma mekanizması
Web application generation mechanism based on code templates
- Tez No: 534690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL HARUN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Gelişmekte olan teknoloji web uygulamalarını daha çok ön plana çıkarmaktadır. Masaüstü uygulama programlarının yerini web uygulama programları almaya başlamıştır. Web uygulamaları büyük ölçekli kurumsal firmalarıda yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok katmanlı mimari, entegrasyonu ve erişimi kolaylaştırmaktadır. Bu kapsamda, çok zaman alan kodlama işlemlerinin daha kısa sürede tamamlanabilir olması çalışmanın kalitesini ve verimliliğini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Bu tez çerçevesinde“kod şablonlarına dayalı kod üretimi”isminde bir sistem tasarlanmış ve geliştirilmiştir. İlgili sistem, TÜBİTAK TÜSSİDE'nin TÜSSİDE Bütünleşik Yönetim Sistemi (TBYS) projesinde halen kullanılmaktadır. Bu çalışmada sunulan sistemde, geliştirici tarafından oluşturulmuş olan veritabanında bulunan sütun tipine göre tablo ve saklı yordam nesnelerini referans alarak, web uygulamasında doğrudan kullanılabilecek HTML kodları üretilmektedir. Sonuç olarak çok katmanlı mimari belirli bir kalıplar içerisinde gerçekleştirildiğinde, entegrasyon kolaylığı ve zaman tasarrufu açısından verimli bir çalışma ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Web applications have become more prominent in the advancing technology era. Today, Web application programs are taking place of desktop application programs. Web applications are widely used in large-scale companies. Multi-layer architecture facilitates integration and access. In this context, completing time-consuming coding processes in shorter time helps to increase the quality and efficiency of the work. In the framework of this thesis, a system called“code generation based on code templates”was designed and developed. This system is still being used in TUBITAK TUSSIDE's TUSSIDE Integrated Management System (TBYS) project. In the system presented in this study, HTML codes are generated which can be used directly in the web application, referring to the table and stored procedure objects according to the column type found in the database created by the developer. As a result, when multi-layered architecture is carried out in certain molds, an efficient study comes out, in terms of ease of integration and time saving.