Karideslerde (Litopenaeus vannamei) stoklama yoğunluğunun stres indikatörü olarak hemolenf biyokimyasal parametreleri ve ısı şok proteinleri üzerine etkisi
The effects of stocking density on hemolymph bio-chemical parameters and heat shock proteins as stress indicator in shrimp (Litopenaeus vannamei)
- Tez No: 534691
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KUMLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada iki ayrı deneme yürütülmüştür. I. Denemede; ön-büyütme döneminde, yüksek stoklama yoğunluklarının (200, 400 ve 800 adet/m2) karides yavrularında büyüme, yem tüketimi, farklı dokularda ısı şok proteinlerinin (HSP) gen ekspresyon seviyeleri (HSP70 ve HSP90) ve stres dayanıklılık toleransları (formalin, tuzluluk) üzerine etkileri incelenmiştir. Elde edilen bulgular Litopenaeus vannamei yavrularının üç stoklama yoğunluğunda, sırasıyla, %77, %78 ve %82 yaşama oranları oranı ile 1.35, 1.09 ve 1.12 grama ulaştığını göstermiştir. Dayanıklılık stres testleri yüksek stoklamanın karideslerde hassasiyete neden olduğunu ortaya koymuştur. HSP70 ve HSP90 seviyeleri stoklama yoğunluğunun artışıyla yükselmiş, ancak 1-2 gün içerisinde regüle edilerek normal düzeye inmiştir. II. denemede ise; büyütme döneminde, resirküle sistemde (RAS) farklı stoklama yoğunluklarının (40, 80 ve 160 adet/m2) karideslerde stres oluşturup oluşturmadıklarını belirlemek amacıyla; büyüme, yem tüketimi, bazı hemolenf ve immünolojik parametreler ile ısı şok proteinlerindeki değişim araştırılmıştır. Tanklarda dört ay sürdürülen deneme sonunda, karideslerde yaşama oranlarının %62.0 ile %77.50 ve ağırlıklarının ise 18.31 ile 22.15 g arasında değiştiği belirlenmiştir. Çalışma yüksek stoklama yoğunluklarının 2. ay serum toplam protein ve trigliserit değerlerini etkilediğini, ancak 4. ayda bu etkinin ortadan kalktığını; 2. ve 4. aylarda immünolojik parametrelerin anlamlı bir fark göstermediğini; 2. ayda alınan hemolenf örneklerinde fagositik ve lizozim aktivitelerinin farklılık göstermediğini; HSP bulguları 2 kg/m2 (4.74 kg/m3) biyomas seviyesinin karideslerde kronik stres yarattığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Two separate experiments were conducted in this study. In the 1st experiment; at nursery stage, the effects of high stocking densities (200, 400 and 800 pcs per m2) on shrimp (Litopenaeus vannamei) growth, feed consumption, gene expression levels of heat shock proteins (HSP) in different tissues (HSP70 and HSP90) and stress tolerance (formalin, salinity) were investigated. The results showed that shrimp post-larvae reached 1.35, 1.09 and 1.12 grams with 77%, 78% and 82% survival rates, respectively. Salinity and formalin stress tests have shown that high stocking leads to susceptibility in shrimp. HSP70 and HSP90 levels increased with the increase in stocking density, but were regulated to normal levels within 1-2 days. At grow-out stage, in order to determine whether different stocking densities (40, 80 and 160 pcs per m2) create stress in shrimps; growth, feed consumption, some hemolymph and immunological parameters and heat shock proteins were investigated in the 2nd experiment. At the end of the four month trial, it was determined that survival rate of the shrimp ranged from 62.0% to 77.50% and weights between 18.31 and 22.15 g. It was observed that high stocking densities affected serum total protein and triglyceride levels at 2 months, but this effect disappeared at 4 months. Immunological parameters did not show any significant difference at 2 or 4 months. In the hemolymph samples taken at 2 months, phagocytic and lysozyme activities did not differ. HSP70 and HSP90 findings revealed that biomass level of 2 kg/m2 (4.74 kg/m3) caused chronic stress in shrimps.