Çok katlı binalarda akıllı ev sistemlerinin getirdiği mimari çözümlerin araştırılması ve ülkemizdeki gelişim sürecinin incelenmesi
Investigating the architectural solutions brought by smart home systems used in multi-storey buildings and examinations of its development process in our country
  1. Tez No: 534696
  2. Yazar: ZELİHA OKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN ÖZSIRKINTI KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ev, insanların temel ihtiyaçlarını gidererek, hayatlarını sürdürdüğü ve belirli bir düzen içerisinde bir arada yaşamalarına olanak sağlayan mekandır. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber evlerde kullanılan iç mekan donatıları gelişmekte ve evler akıllı sistemler ile donatılmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak, ev kavramının tanımı yapılmış, tarihsel süreçte ev kavramı ele alınmış, evin bölümleri kullanım durumuna göre dıştan içe doğru olarak anlatılmış ardından iç mekan donatıları ve gelişimleri incelenmiş, akıllı evin tanımı yapılmış ve son olarak Türkiye'de yer alan akıllı evler kronolojik olarak önce mimari özellikleri ile daha sonra ise içerdikleri akıllı sistemler dahilinde incelenmiştir. Çalışma sonucunda, ülkemizde öne çıkan akıllı evlerin gelişim sürecinin ve kullanılan akıllı sistemlerin kronolojik sıraya göre ortaya konulduğu özet bir tablo oluşturulmuştur. Bu tablo, 1965-2000 yılları arasında tamamlanan binalar, 2000-2010 yılları arasında tamamlanan binalar ve 2010 sonrası tamamlanan binalar olarak 3 aşamada ele alınmıştır. Ayrıca akıllı ev kavramı ile ortaya çıkan, ısıtma soğutma, aydınlatma, havalandırma vb. gibi 18 farklı sistem üzerinden karşılaştırmalı olarak bir sonuç tablo ile sunulmuştur. Bu araştırma, ileride ülkemizde yer alan akıllı evler ile ilgili kronolojik veri niteliğinde kaynak olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The house is a place where people can meet their basic needs, lives, and enable people to live together. With the advancement of technology, interior fittings used in homes are evolving and houses are equipped with smart house systems. In this study, first of all, the definition of the house was made, the divisions of the house were introduced, and the transition process to the smart houses was explained. In this study, the development of smart houses in Turkey from the beginning to today and which systems the intelligent houses includes are examined. As a result of the study, a summary of the development process of smart houses in Turkey and the intelligent systems used are presented in chronological order are presented. These results analyzed in three steps which multi-storey buildings are completed between 1965-2000, 2000-2010 and completed after 2010. A comperative summary table was prepared for 18 different smart home technologies which the buildings have. This thesis could be used as a source for smart homes in our country which they introduced and listed in chronological order.