Demanslı hastalarla ilgilenen aile üyelerinin bakım veren yükününün incelenmesi
Investigating caregiver burden of dementia patients'concerning family member
  1. Tez No: 534720
  2. Yazar: TUĞBA ATAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma demans hastası bireylere bakım veren aile üyelerinin stresle başaçıkma düzeylerinin, öz yeterliklerinin ve psikolojik dayanıklılıklarının bakım veren yükünü yordama gücünü ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma İzmir ilinde sağlık hizmeti veren üniversite hastanelerinde tedavi gören demans hastalarının yakınları ve Alzheimer Derneği üyesi olan hasta yakınlarından oluşan 134 kişi üzerinden yürütülmüştür.Araştırmada demans hastasına bakım veren aile üyelerinin bakım veren yükleri“Bakım Veren Yükü Envanteri”, stresle başa çıkma tarzları“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”, psikolojik dayanıklılıkları“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”, öz yeterlikleri ise“Genelleştirilmiş Algılanan Öz Yeterlik Ölçeği”ile belirlenmiştir. Bakım veren ve hasta arası yakınlığın düzeyi ve bakım verene yönelik demografik bilgiler araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Araştırmada demans hastası bireylere bakım veren aile üyelerinin stresle başa çıkma düzeylerinin, öz yeterliklerinin ve psikolojik dayanıklılıklarının bakım veren yükünü yordama gücünü ortaya koymak amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre değişkenlerin hiçbirinin bakım veren yükünün anlamlı birer yordayıcısı olmadığı, analize giren bu üç değişkenin toplam varyansın %9'unu açıkladığı saptanmıştır.Bu sonuçların ortaya çıkmasına neden olmuş olabilecek etmenler araştırma sonunda tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to predict the caregiver burden of caregivers of dementia patients by ways of coping with stress, self efficacy and psychological resilience. The research was carried out on 134 family caregivers of dementia who are taking health care from university hospitals in Izmir and members of Alzheimer Support Association. In the study, family caregivers of dementia patients' caregiver burden, ways of coping with stress, self efficacy and psychological resilience were measured by“Caregiver Burden Inventory”,“Ways of Coping Inventory”,“Generalized Perceived Self Efficacy Scale”,“Resilience Scale for Adults”respectively. The personal information about caregivers and patients was collected by using“Personal Information Form”which was developed by the researcher. In this research, data were analyzed by multiple regression analysis. According to findings none of independent variables were significant inpredicting caregiver burden of family caregivers of dementia patients. It was found that coping with stress, self efficacy and psychological resilience had been explained % 9 of total variance of caregiver burden scores. Possible reasons of this results were discussed at the end of research