Functions of autobiographical remembering and its relation to affective neuroscience personality traits in healthy and pathological aging
Sağlıklı ve patolojik yaşlanmada otobiyografik bellek işlevleri ve afektif sinirbilim kişilik özellikleri ile ilişkisi
- Tez No: 821457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ SONCU BÜYÜKİŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Otobiyografik bellek geçmiş kişisel deneyimlerimizi nasıl hatırladığımızla ilgilenen bellek sistemidir. Bu deneyimleri nasıl hatırladığımız uzun süredir yaygın olarak çalışılagelmişken, neden hatırladığımız (otobiyografik bellek işlevleri) nispeten daha yakın zamanda incelenmeye başlanmıştır. Bununla birlikte, demanslı kişilerin geçmiş deneyimlerini hangi motivasyonlarla hatırladıklarına dair bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, episodik bellek bozukluğu (amnestik Hafif Kognitif Bozukluk ve erken evre Alzheimer demansı) olan hastalarda ve bilişsel olarak sağlıklı bireylerde otobiyografik bellek işlevlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca afektif sinirbilim kişilik özellikleri ve otobiyografik bellek işlevleri arasındaki ilişki de incelenmektedir. Otuz altı hasta ve 26 bilişsel olarak sağlıklı yaşlı yetişkinden Afektif Sinirbilim Kişilik Ölçeği Kısa Formu'nu (ASKÖ-KF) ve Otobiyografik Bellek İşlevleri Ölçeği'ni (OBİÖ) doldurmaları istenmiştir. Katılımcıların yaşlarının, ASKÖ-KF'nin ARAYIŞ ve OYUN alt ölçeklerindeki puanlarının yanısıra, OBİÖ'nin (anılarını kendilerini daha iyi anlama amacıyla hatırlama sıklıklarını ölçen) Benlik alt ölçeği ile negatif korele olduğu; eğitim ile ARAYIŞ alt ölçeği arasında ise pozitif korelasyon olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, ARAYIŞ'ın katılımcıların anılarını geçmişlerinden ders almak amacıyla hatırlama sıklığı ile; SEVGİ'nin ise geçmişi ipucu temelinde hatırlama sıklığı ile pozitif korele olduğu bulunmuştur. Kesin olmamakla birlikte, bu bulgular sağlıklı bireyler ve episodik bellek bozukluğu olan hastalar arasında kişilik özellikleri ve otobiyografik bellek işlevleri açısından farklılıklar olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Autobiographical memory (ABM) refers to our personal past experiences. How we remember these experiences has been widely studied for decades, whereas why we remember those memories (i.e., functions of ABM) has gained attention only recently. However, functions of autobiographical remembering in people with dementia has been completely unexplored. This study aims to investigate ABM functions in patients with episodic memory deficits (i.e., patients with amnestic Mild Cognitive Impairment and early-stage Alzheimer's Dementia) as well as cognitively healthy individuals, besides the relationship between affective neuroscience personality traits and ABM functions in these groups. Thirty-six patients and 26 cognitively healthy older adults were asked to fill in Brief Form of Affective Neuroscience Personality Scale (BANPS) and Autobiographical Memory Functions Scale (AMFS). We found that age of the participants was negatively correlated with their scores on SEEK (i.e., curiosity) and PLAY (i.e., playfulness) subscales of BANPS, as well as with their frequency of remembering their memories to understand themselves better; while education was positively related to SEEK. Also, SEEK was positively related to participants' frequency of remembering their memories to take lessons from their pasts; while CARE (i.e., how affectionate the person is towards the others) was positively related to frequency of remembering the past on a hint basis. Even though not conclusive, our results suggest that there might be differences in personality characteristics and ABM functions between healthy individuals and patients with episodic memory decline.