Sürdürülebilir çevre hedefinde enerjinin vergilendirilmesi
Taxation of energy within the scope of sustainable environment
  1. Tez No: 534724
  2. Yazar: ÇAĞIL SÜT GÖKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDRİS HAKAN FURTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Hukuk, Kamu Yönetimi, Energy, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma kavramları uluslararası çevre hukukunun dünyanın çevre sorunlarına çözüm arayışında buldukları kavramlardır. Gezegenimizin karşı karşıya olduğu çevre kirliliği ve iklim değişikliği sorununa çözüm için gerçekleştirilen konferanslar ve uluslararası sözleşmeler konunun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Gelecek nesillere bırakılacak yaşanılabilir bir dünya için yapılması gereken bugüne kadar yapılan hatalardan vazgeçilmesidir. Doğal hayat kendi kendini yenileyebilir. Ancak insanoğlunun başta enerji olmak üzere ihtiyaçları sonsuzdur. Bu nedenle kıt kaynakların ne şekilde değerlendirileceği konusunda özgür kalınmamalıdır. Enerji alanında bugüne kadar doğaya verilen zarar dünyamızı geri dönülemez noktaya yaklaştırmıştır. Yapılması gereken sürdürülebilir çevre hedefinde bir enerji sisteminin kurulmasıdır. Bunu gerçekleştirmenin bir yolu da vergilendirmenin sürdürülebilir çevre hedefinde bir araç olarak kullanılmasıdır. Enerjinin vergilendirilmesinde yapılması gerekenlerin anlaşılabilmesi için dünya örneklerinden hareketle ne tür vergi sistemlerinin mevcut olduğu irdelenmelidir. Buradan edinilecek çıkarımlar, enerji alanındaki ekonomik kararlar ve yatırım tercihlerinde etkili olabilmede yol gösterici olacaktır. Devletler, egemenliklerinin bir göstergesi olan vergilendirme üzerine olan tercihlerini enerji söz konusu olduğunda mutlaka sürdürülebilir çevre politikalarını gözeterek kullanmalıdır. Ancak bu sayede çevre kirliliği ve iklim değişikliği ile mücadele edilebilir. Çalışma, sürdürülebilir çevre hedefinde enerjinin vergilendirilmesinin sağlanması için mevcut sistemin incelenmesi ve yapılması gerekenlerin ortaya konulmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainable environment and sustainable development terms found by the international environmental law while seeking solutions to environmental problems of the world. The international conferences and treaties on to solve the environmental pollution and climate change problems that our planet faces, show the importance of the issue. For a world that can be left to future generations, it is important to not to repeat the mistakes made up to now. Nature can renew itself. However, the needs of human beings, especially on energy, are endless. For this reason, it should not be free about how scarce resources are to be used. The damage to nature up to now in the field of energy has brought our world closer to the irreversible point. The establishment of an energy system to promote sustainable environment is need to be done. To use taxation as a means to support sustainable environment is one of the ways to achieve this goal. In order to understand what must be done in the taxation of the energy, the types of tax systems around the world should be examined. The outcomes of this examination will be a guide to be effective in economic decisions and investment choices in the energy field. States should use their preferences for taxation of energy, which is a demonstration of sovereignty, in view of sustainable environmental policies. With this method, it can be combat the environmental pollution and climate change. The aim of the study is to examine the existing system and to demonstrate what needs to be done to ensure the taxation of energy to promote sustainable environment.