31 Mart vakasına ulemanın bakışı
The opinion of Ottoman scholars on 31 March incident
- Tez No: 534730
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
31 Mart Vakası II.Meşrutiyet'in ilanından bir sene sonra İstanbul'daki Avcı Taburu askerlerinin ayaklanması ile başlayan bir isyan hareketidir. Ayasofya meydanında toplanan askerler ve halkın çeşitli kesimlerinden insanlar şeriat istediklerini ifade etmişler ve hükümetin istifa etmesini talep etmişlerdir. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin baskıcı uygulamalarına tepki olarak ortaya çıkan bu isyan hareketi özellikle İstanbul dışında meşrutiyet rejimini ortadan kaldırma amaçlı bir hareket olarak yorumlanmıştır. Selanik'ten gelen Hareket Ordusu meşrutiyetin muhafazası ileri sürülerek İstanbul'a girmiş ve isyancılar İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından suçlu bulunmuştur. 31 Mart Vakası sonucunda padişah Abdülhamid tahttan indirilmiş ve böylece İttihat ve Terakki Cemiyeti Osmanlı Devleti'nde daha da etkin bir konuma gelmiştir. Bu önemli olayda Osmanlı uleması da görüşlerini dile getirmiştir. 31 Mart Vakası sürecinde Cemiyet-i İlmiye-i İslamiyye yayınladığı beyanname ve gönderdiği nasihat heyeti aracılığı ile isyanın sükunete kavuşması için gayret göstermiştir. İstanbul ulemasından tanınmış şahsiyetler vaka ile ilgili olarak görüşlerini gazeteler, dergiler ve kitaplar yoluyla açıklamışlardır. İstanbul dışından ise çeşitli ilmî cemiyetler Meclis-i Mebusan'a gönderilen telgraflar ile görüşlerini ifade etmişlerdir. 31 Mart Vakası ile ilgili olarak ulemanın yorumu muhteliftir. Ulemanın çoğunluğuna göre bu vaka meşrutiyeti ortadan kaldırmaya yönelik bir hareket değil, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin baskıcı politikasına karşı bir tepkidir. Bununla birlikte, ulema bu vakanın İslamiyet'e aykırı bir fitne girişimi olduğunu belirtmiş ve isyan hareketini kınamıştır.
Özet (Çeviri)
31 March Incident is a revolt which started with riot of Hunter Battalion soldiers a year later from announcement of Ottoman constitution of 1876 in 1908. The soldiers and the people from various parts of Ottoman community came to Ayasofya Square to protest against the Ottoman government and they said“We want sharia!”. This revolt happened as a result of Committe of Union and Progress's (CUP) oppressive policies. This revolt was interpreted as an anti-constitutionalism especially by many people from the outside of İstanbul. The Army of Action coming from Selanik entered to İstanbul with claim for preservation of Ottoman constitution. The rebels were declared as criminals by the CUP. At the result of the incident, sultan Abdülhamid was dethroned and the CUP became more active and more oppressive in Ottoman policy. Ottoman scholars expressed their opinions about this important incident. Cemiyet-i İlmiye-i İslamiyye published a declaration and it sent an advice committe to the rebels for disappearence of the revolt. Also, famous Ottoman scholars in İstanbul expressed their opinions about the indicent by newspapers, magazines and books. Besides, various Muslim groups from outside of İstanbul expressed their opinions by letters which were sent to Ottoman government. Ottoman scholars interpreted the incident in different ways. According to the majority of them, 31 March rebels was not against to Ottoman constitution. This incident was a reaction against CUP's oppressive policies but it was a sedition and this was contradictory to Islam.