KOVİD-19'un özel sektör üzerindeki etkileri: Çad örneği
The impact of COVİD-19 on private sector: The case of Chad
- Tez No: 1005287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Çad Cumhuriyeti, ilk KOVİD-19 vakasını 19 Mart 2020 tarihinde kaydetmiştir. O tarihten itibaren, 31 Temmuz 2020 itibarıyla vaka sayısı 936'ya, ölüm sayısı 75'e, iyileşen kişi sayısı ise 813'e ulaşmıştır. Virüsün yayılmasını engellemek amacıyla hükümet, sınırların, kamusal alanların kapatılması ve sokağa çıkma yasağı gibi katı önlemler uygulamıştır. Bu kısıtlamalar, petrol fiyatlarının aniden düşmesiyle (varil başına 60 dolardan 22–30 dolara) birlikte, ciddi ekonomik sonuçlar doğurmuştur. Bu çalışma, özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin gerçekleştirilmesi üzerindeki etkiler açısından, krizin Çad'daki ekonomik ve sosyal sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, kriz öncesi ve sonrası dönemlerde işletmeler ve hanelerden veri toplanmasına dayanmaktadır. En çok etkilenen sektörler şunlardır: kara ve hava taşımacılığı, restoran ve otelcilik, gıda dışı perakende ticaret ve eğitim. Yaklaşık 30.000 işyeri kapanmış, yalnızca Nisan 2020'de 160,4 milyar CFA tutarında ekonomik kayıp yaşanmıştır. 288.607 kişi teknik işsizlik yaşamıştır; en çok etkilenen alanlar ise ticaret, eğitim ve şehir içi ulaşımdır. Buna karşın, bazı sektörler direnç göstermiştir: Ulusal Rafineri Şirketi (SRN), Çad Şeker Şirketi (CST), telekomünikasyon sektörü ve CotonTchad'in yerli üretimleri bu süreçte faaliyetlerini sürdürmüştür. Makroekonomik düzeyde, pandemi bütçe açığını artırmış, kamu maliyesini zayıflatmış ve borç seviyesini yükseltmiştir. Dış ticaret de olumsuz etkilenmiş, ihracat %34 oranında azalmış, cari açık ise GSYİH'nin %13,9'una ulaşmıştır. Sosyal etkiler ise oldukça endişe vericidir: yaklaşık 744.000 çocuk parasal yoksulluğa, 15.535 çocuk ise şiddetli akut yetersiz beslenmeye maruz kalmıştır. Ayrıca, 139.000'den fazla öğrenci okul yemeklerine erişimini kaybetmiştir. Kronik yetersiz beslenme, bazı bölgelerde zaten %32'nin üzerindedir ve durumun daha da kötüleşmesi öngörülmektedir. Sonuç olarak, insan hakları temelli, acil, koordineli ve çok boyutlu bir müdahale gereklidir. Hükümet ve tüm teknik ve mali ortaklar, krizin etkilerini hafifletmek ve en kırılgan grupları korumak için kısa, orta ve uzun vadeli önlemler almak zorundadır.
Özet (Çeviri)
The Republic of Chad recorded its first case of COVID-19 on March 19, 2020. Since then, as of July 31, 2020, the number of cases reached 936, with 75 deaths and 813 recoveries. To prevent the spread of the virus, the government implemented strict measures, including the closure of borders and public spaces, as well as the imposition of curfews. These restrictions, combined with the sudden drop in oil prices (from $60 to $22–30 per barrel), have had severe economic consequences. This study aims to assess the economic and social impacts of the crisis in Chad, particularly in terms of its effect on the achievement of the Sustainable Development Goals (SDGs). The research is based on data collected from businesses and households both before and after the crisis. The most affected sectors include land and air transportation, restaurants and hospitality, non-food retail trade, and education. Around 30,000 businesses were closed, resulting in an estimated economic loss of 160.4 billion CFA francs in April 2020 alone. A total of 288,607 people experienced technical unemployment, with the most impacted areas being trade, education, and urban transport. On the other hand, some sectors showed resilience: the National Refinery Company (SRN), the Chad Sugar Company (CST), the telecommunications sector, and local production by CotonTchad continued their operations during this period. At the macroeconomic level, the pandemic increased the budget deficit, weakened public finances, and raised debt levels. Foreign trade was also adversely affected, with exports dropping by 34% and the current account deficit reaching 13.9% of GDP. The social impacts are particularly alarming: approximately 744,000 children have fallen into monetary poverty, 15,535 children are suffering from severe acute malnutrition, and more than 139,000 students have lost access to school meals. Chronic malnutrition, already above 32% in some regions, is expected to worsen. In conclusion, an urgent, coordinated, and multidimensional response based on human rights is essential. The government and all technical and financial partners must adopt short-, medium-, and long-term measures to mitigate the effects of the crisis and protect the most vulnerable populations.