Ankara Şehir Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'ne başvuran COVID-19 tanılı hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients diagnosed with COVID-19 applying to Ankara City Hospital Home Health Services Unitt
- Tez No: 688876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN BAYDAR ARTANTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: Aralık 2019'da yeni bir koronavirüs, Çin'in Wuhan kentinde bir dizi ciddi zatürre vakasına neden olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığı“Koronavirüs Hastalığı 2019”(COVID-19) ve etiyolojik ajanı da“Şiddetli Akut Solunum Sendromu- Koronavirüs- 2”(SARS-CoV-2) olarak adlandırmıştır. Yaşlı bireylerin genel popülasyonla karşılaştırıldığında COVID-19 için daha kötü sonuçlara sahip olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasında Ankara Şehir Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'ne başvuran COVID-19 tanılı hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi, bu özelliklerin COVID-19 enfeksiyonu süreciyle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya 11 Mart-31 Aralık 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'ne COVID-19 tanısı ile başvuran/atanan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların sosyodemografik özellikleri, sağlık ve iyilik durumu ile ilgili özellikler, COVID-19 süreçleri ve sonuçları ile ilgili bilgiler ve laboratuvar sonuçlarına ait veriler 4 bölüm ve 25 sorudan oluşan veri toplama formu aracılığıyla kaydedilmiştir. Analizlerde IBM SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 62 kişi dahil edildi. Yaşlı bireylerin daha genç olanlara göre daha geç COVID-19 tanısını aldığı tespit edildi (p=0,02). Tanı alma süresi kronik hastalığı, multimorbiditesi olanlarda ve çoklu ilaç kullananlarda daha uzundu (sırasıyla p=0,011; p:0,009; p=0,014).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In December 2019, a new coronavirus caused a serises of pneumonia cases in Wuhan, China. The World Health Organization (WHO) named the disease“Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)”and the etiologic agent named“ Sever Acute Respiratory Syndrome-Coronavirus-2 (SARS-CoV-2)”. Elderly individuals are known to have worse outcomes for COVID-19 compared to the general population. In this report, we aimed to evaluate the sociodemographic and clinical characteristics of patients with a diagnosis of COVID-19 who admitted to the Ankara City Hospital Home Health Services Unit, and to evaluate the relationship of these characteristics with the process of COVID-19 infection. Method: Patients admitted/assigned to Ankara City Hospital Home Health Services Unit with the diagnosis of COVID-19 between 11 March and 31 December 2020 were included in this cross-sectional study. Sociodemographic characteristics of the patients, characteristics related to health and well-being, information about COVID-19 processes and results, and laboratory results were recorded through a data collection form consisting of 4 sections and 25 questions. IBM SPSS 26.0 package program was used in the analysis. Results: 62 people were included in the study. It was determined that elderly individuals were diagnosed with COVID-19 later than younger individuals (p=0.02). The time to diagnosis was longer in the presence of chronic disease, multimorbidity, and those using multiple drugs (respectively p=0,011; p:0,009; p=0,014). The manifestation of the COVID-19 picture changes with age; Sore throat (p=0,003) and loss of taste-smell (p=0,025) are significantly more common in people under 65 years of age, older patients show more atypical and subtle clinical presentations such as weakness/fatigue (p=0,033), and these symptoms are less common.