Borcun ifa edilmediği defi (Ödemezlik defi)
The defence of non- performance of obligation (Exceptio non adimpleti contractus)
- Tez No: 534735
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUFAN ÖĞÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
TBK m. 97'de düzenlenen borcun ifa edilmediği defi, karşılıklı borç yükleyen sözleşmelerde karşı edimin en azından ifası teklif edilene kadar borçlunun edimin ifasından kaçınmasını sağlayan bir karşı haktır. Çalışmamız kapsamında borcun ifa edilmediği definin tarihi gelişimi, hukuki niteliği, amacı, şartları, uygulama alanı ve hüküm ve sonuçları incelenecektir. Bu inceleme çerçevesinde kurumun tarihsel gelişimi içerisinde özellikle Alman ve İsviçre Hukuku'ndaki gelişimi ve bu hukuk sistemlerinde defiye ilişkin belirtilen görüşlerden yararlanılarak Türk Hukuku'nda ortaya çıkan veya çıkacak olan sorunlara çözüm aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The defence of non-performance of obligation regulated in TOC art. 97 is counter-right which provides defendant to withhold his own performance until the claimant had duly performed or offered to perform his obligation. In our thesis, we research the historical development, objectives, legal nature, requirements, scope of application, effects and consequences of the defence. In framework of thesis, emerging problems related to the defence in Turkish Civil Law is tried to be solved through development of defence in German and Swiss Law System and views related to the defence in these law system