Satıcının iflasında semen borcunu ödemiş olan alıcının malın teslim edilmediği borca aykırılık hallerinde hukuki durumu ve talep hakları
- Tez No: 41241
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞANAL GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Tezimizde, satıcının satım akdinden doğan teslim borcunu yerine getirmeden iflasının açılması hali incelenmiştir. Burada alacaklı ve borçlunun hukuki durumu ve talep hakları değişmektedir. İcra iflas Kanununda bu durum, madde 198 'de düzenlenmiştir. Tez konumuzun kapsamı; İİK. m. 198' in, Borçlar Kanununun akdin ifa edilmemesi halini düzenleyen ilgili maddelerine uygulanmasıdır. Konu belirli sınırlar içerisinde üç bölüm halinde incelenmiştir. Bu sınırlar; menkul satımında, satıcının iflas etmesine dayalı olarak, temerrüt ve imkansızlık halleri olarak belirlenmiştir. Tezimizin birinci bölümünde, iflas hukuku ile genel bilgiler, iflas ile son bulmayan akitler ve satım akdi bakımından konunun değerlendirilmesi yer alır. İkinci bölümde satıcının borcunu yerine getirmemesi nedeni olan imkansızlık, borçlar hukukunun ilgili hükümleri ile incelenmiştir. Yine bu bölümde imkansızlığın alacaklının hukuki durumuna etkisi ve alacaklıya tanıdığı haklar da incelenmiştir. Tezin üçüncü ve son bölümünde borcun yerine getirilmemesi sebebi olan temerrüt halinde alacaklının hukuki durumu ve talep hakları incelenmiştir. Sonuç olarak, iflas halinde alıcı ile satıcı arasında var olan satım akdine, eski koşulları ile devam edilemeyecektir. Dolayısıyla alacaklı ve borçlunun hukuki durumu ve talep hakları da değişecektir. Bu sonuca göre konu incelenmiş ve sorun çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The situation in which, bankruptcy is filed prior to realization of the delivery obligation of the seller extending from the sales contract is examined in our thesis. Under these circumstances the legal position and claim rights of the debtor and the creditor shall differ. This matter has been arranged in Article 198 of the Execution and Bankruptcy Law (EBL). The coverage of the subject of our thesis is the application of articles of the Law of Obligations, arranging the situation of default in execution of the contract. The subject has been examined in three sections within the framework of certain boundaries. These are determined as situations of default or impossibility based on bankruptcy of the seller in the sales of goods. In the first section of our thesis contains the bankruptcy law and general information, contracts not terminated with bankruptcy and evaluation of the matter in terms of sales contract.IV In the second section, the impossibility causing the failure of the seller in fulfilling its obligation has been examined in terms of related provisions of the law of obligations. Again in this section, the effect of the impossibility on the creditors legal status and the rights given to the creditor are examined. In the third and last section of the thesis, the legal status and claim rights of the creditor in cases of default causing failure in fulfilling its obligations have been examined. As a conclusion, the sales contract between the buyer and seller cannot be executed under the former conditions in case of bankruptcy. Thus, the legal status and claim rights of the creditor and the debtor shall differ. The subject has been examined and the problem has been settled in accordance with this conclusion.