Ceza koşulunun indirilmesi
Reduction of penalty clause
- Tez No: 903121
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ceza koşulu, borcun hiç veya gereği gibi ifa edilmediği hallerde ödenmesi kararlaştırılan mali değere sahip bir edimdir. Ceza koşulu başta sözleşmeler olmak üzere uygulamada sıkça karşımıza çıkmaktadır. Ceza koşulu olarak belirlenecek edimin niteliği ve miktarı taraflarca serbest şekilde belirlenebilmekte olsa da bu serbesti sözleşme özgürlüğünü sınırlayan hükümler ile mevcut ve sonradan gelişecek durumlar sebebiyle sınırlandırılmıştır. Ceza koşulunun indirilmesine ilişkin olarak hakime tanınan sözleşmeye müdahale yetkisi bahsi geçen sınırlandırmanın en sık karşımıza çıkan hallerinden biridir. Çalışmamız Türk Hukuku'na göre ele alınmış; doktrinde yer alan görüşlere ve Yargıtay kararlarına yer verilmiştir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak ceza koşulu, ikinci bölümde genel olarak ceza koşulunun indirilmesi, üçüncü bölümde ise ceza koşulunun indirilmesinin koşulları son bölümde ise ceza koşulunun indirilmesine ilişkin karara ilişkin bilgiler yer almaktadır. Çalışmamızın Türk Borçlar Kanunu kapsamında ceza koşulu, ceza koşulunun indirilmesi kapsam ve sonuçlarının anlaşılmasına katkı sağlayacağını umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
A penalty clause is a monetary performance that is agreed to be paid when an obligation is not fulfilled at all or not duly fullied. Penal clauses are often used in practice and particularly seen in contracts. Whereas parties are free to determine the particulars and amount of a penalty, this freedom is restricted by laws limiting freedom and contract and current situation and possible circumstances that may arise in the future. Authorization of the courts to reduce the amount of a penalty is the most used mechanism for such restriction. Having adopted Turkish law, this work encompasses opinions in legal doctrine court precedents. Out work consists of four chapters which are penalty clauses in general (chapter 1), reduction of a penalty, (chapter 2), conditions of reduction of a penalty (chapter 3), information relating to court's judgment reducing a penalty (chapter 4). We hope that our work provides a guidance to the readers for understanding consequences and scope of reduction of a penalty clause.