Köken turizmi: Mardin Süryanileri üzerine bir araştırma
Roots tourism: A research on Syriacs of Mardin
  1. Tez No: 534791
  2. Yazar: TUĞBA ARIK YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT HARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Köken turizmi son yıllarda turizm pazarında kendine önemli bir yer edinen turizm çeşitlerinden bir tanesidir. Önemli bir niş pazar olarak da görülen köken turizminin anlaşılmasına katkıda bulunabilmek amacıyla hazırlanan bu tez çalışması kapsamında Mardin'i ziyaret eden Süryanilerin demografik özellikleri, seyahat alışkanlıkları ve seyahat motivasyonları araştırılmıştır. Anket formu aracılığıyla 405 Süryani katılımcıdan toplanan verilerin sonucunda araştırmaya katılan Süryanilerin yarısından fazlasının erkek, büyük bir çoğunluğunun ise genç Süryanilerden oluştuğu görülmektedir. Araştırmaya katılan Mardinli Süryani köken turistlerinin büyük bir çoğunluğu Avrupa ülkelerinde yaşamakta ve Mardin'de ortalama 10 gün konaklama yapmaktadırlar. Mardin'e genellikle bireysel olarak gelmeyi tercih eden Süryanilerin konaklama yeri tercihleri genellikle tanıdıklarının evi olurken bir kısmı da otel ya da manastırda kalmayı tercih etmektedir. Mardin'e gelen Süryanilerin seyahat motivasyonlarının din ve köken, aile bağları ve dinlenme ve keşif olarak üç başlık altında incelenebileceği tespit edilirken genç kuşak Süryanilerin kökenlerini merak ettikleri ve kültürel kimlikleriyle olan bağlarını korumak amacıyla bu seyahatleri gerçekleştirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Mardin'de yaşamış olup uzun bir süre önce başka yerlere göç eden orta yaş ve üzerindeki Süryanilerin ise daha çok nostalji yaşamak, aile ve arkadaşlarını ziyaret etmek ve dinlenmek amacıyla bu ziyaretleri gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir. Mardin ve hissettirdikleri Süryani katılımcılar için çok özel olsa da çoğunluğunu genç katılımcıların oluşturduğu araştırmada Mardin'e kesin dönüş yapmak isteyen Süryanilerin sayısı azdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, roots tourism is one of the most important tourism types in the tourism industry. In order to contribute to the understanding of roots tourism, which is also an important niche market, demographic characteristics, travel habits and travel motivations of the Syriacs visiting Mardin were investigated. In this research 405 questionnaires were conducted to Syriacs visiting Mardin; half of whom were male and the majority were young. The majority of the Syriacs roots tourists from Mardin have been living in European countries and have an average of 10 days visits to Mardin. Syriacs, who visit Mardin individually generally prefer to stay home of their acquaintances while some of them prefer to stay in a hotel or monastery. According to results the travel motivations of the Syriacs visiting to Mardin can be examined under three headings as religion and origin, family ties and rest and exploration. Research reveal that the young generation was curious about their origins and carried out these trips in order to protect their ties with their cultural identities. It has been determined that the Syriacs who lived in Mardin and migrated a long time ago were more interested in experiencing nostalgia, visiting their family and friends and resting. Although Mardin and all the feelings about it is very special to Syriac participants, there are few Assyrians who want to make a definite return to Mardin.