Artroskopik menisküs implantı uygulanan hastalarda denge ve kas kuvveti analizi sonuçlarımız
The results of balance and muscle strength analysis in patients applied with artroscopic meniscus implant
  1. Tez No: 534833
  2. Yazar: MUSTAFA AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Menisküs yaralanmaları günümüz yoğun iş temposu ve artan spor faaliyetlerine bağlı olarak gün geçtikçe çok sayıda görülmektedir. Artan sıklığına rağmen menisküs yaralanmalarının tedavisinde dokunun kendine has kanlanma ve biyolojik iyileşme yetisinin azlığından ötürü mevcut menisküs hasarlarının tamir edilebilme oranları oldukça azdır. Günlük pratikte menisküs hasarları yaralanma süreleri, hastanın durumu ve hasarın lokalizasyonuna bağlı olarak; onarım, menisektomi, sentetik implant ve allogreftler kullanılarak aşamalı olarak tedavi edilebilir. Biz bu çalışmada onarımı mümkün olmayan kısmi menisküs hasarı bulunan hastaların tedavisinde yeni bir alternatif olan sentetik poliüretan kaynaklı menisküs implantını kullandık. Hastaların cerrahi sonrası dönemde denge ve kas kuvveti analizlerini sağlam alt ekstremiteleri ile kıyaslayarak fonksiyonel iyileşme durumunu değerlendirdik. Çalışmamızda sentetik poliüretan kaynaklı menisküs implantı uyguladığımız ortalama yaşı 32,2 (20-45) olan 7'sinin sağ 3'ünün sol dizine toplamda 10 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların tamamında cerrahi geçirilmiş ekstremite kas kuvvetleri beklenen değerlerin altında bulunmuştur. Ancak denge testlerinde sağlam ekstremitelerine göre anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç olarak sentetik poliüretan kaynaklı biyobozunur menisküs implantları, onarımı mümkün olmayan kısmi menisküs hasarı bulunan genç ve orta yaş grubu, BMI < 35 olan ve ICRS evre 3'ün üzerinde osteokondral hasarı olmayan, alt ekstremitesinde deformitesi olmayan ve periferal menisküs dokusu sağlam olan hasta grubunda uygulandığında başarılı sonuçlar alınan tıbbi bir üründür.
Özet (Çeviri)
Meniscus injuries are seen with a high number of days due to today's busy work pace and increasing sport activities. Despite the increasing frequency of meniscus injuries in the treatment of menstrual damage due to the inherent blood supply and biological healing ability of the existing meniscus damage rates are very small. In daily practice, meniscus damage is due to injury time, patient's condition and localization of injury; repair, menisectomy, synthetic implants and allografts. In this study, we used a synthetic polyurethane-induced meniscus implant which is a new alternative in the treatment of patients with partial meniscus injury that cannot be repaired. We evaluated the functional recovery status by comparing the balance and muscle strength analysis of the patients with the lower limbs. In our study, 10 patients with a mean age of 32.2 (20-45) who underwent a synthetic polyurethane induced meniscus implant were included in the left knee of the right 3 of the 7 patients. All of the patients had undergone surgery with lower extremity muscle strengths. However, there was no significant difference in balance tests compared to the intact extremities. As a result, synthetic polyurethane-induced biodegradable meniscus implants are applied in a group of patients with partial meniscus damage, young and middle age group with no BMI