Alfa tipi çekirdeklendirici katkıların evsel atıklardan geri dönüştürülmüş polipropilen blendleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of alpha type nucleating reagents on the recycled polypropylene blends from domestic wastes
  1. Tez No: 534834
  2. Yazar: ECE MURAÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRTEN ÇAKMAKLI, PROF. DR. SERDAR SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tekstil, otomotiv, ambalaj, elektronik gibi birçok sektörde yaygın olarak kullanılabilen polipropilen, ülkemizde ve dünyada tüketimi en fazla olan plastik çeşitlerinden birisidir. Tüketimi en fazla olan Polipropilenin (PP) nedeni; düşük yoğunluk, iyi işlenebilme, mükemmel nem ve kimyasal direnç, yüksek mekanik değerler ve düşük maliyet gibi diğer plastik malzemelere kıyasla üstün özelliklere sahiptir. Bu üstün özellikleri yanında, başta darbe mukavemeti olmak üzere, diğer mühendislik plastiklerine kıyasla düşük mekanik özellikleri göstermektedir. Bu olumsuzluğun giderilmesi için, polipropilen ile farklı fonksiyonel katkıların eklenerek çeşitli harman (Blend) yada alaşımlarının (Compound) hazırlanması son zamanlar da yaygın araştırma konularından biridir. Bu tez kapsamında; Farklı oranlarda kullanılan G.OPP, EPDM, antioksidan ve alfa tipi çekirdeklendirici katkılar ile blendler elde edilerek özellikleri incelendi. Bu blendlerin eldesi için: Şişeler, bebek emzikleri, poşetler, filmler vb. PP esaslı evsel atıklardan geri dönüştürülmüş G.PP ve EPDM kauçuğu kullanıldı. Antioksidan olarak Phenol, 2,4-bis(1,1-dimethylethyl)-, phosphite (Irgafos 168) ve Bicylco (2.2.1)heptane-2,3-dicarboxylic acid, disodium tuzu (HPN 68L) ve 1,2-Cyclohexanedicarboxylic Acid, Calcium tuzu (HPN 20E) alfa tipi çekirdeklendirici katkılar kullanıldı. Elde edilen bu blendlerin yapısal (FT-IR), termal (DSC ve TGA), mekanik (Germe-Çekme, DMA), Numunelerin yoğunluğu, Erime akış indeksi (MFI), Izod darbe mukavemeti ve Shore-D sertlik değerleri ve morfolojik (SEM) analizleri yapılarak özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Polypropylene is one of the most consumed plastic types in our country and in the world which can be widely used in In many sectors such as textile, automotive, packaging, electronics. Low density, good workability, excellent moisture and chemical resistance, high mechanical properties and low cost compared to other plastic materialsand such properties are the reasons why PP is the most consumed plastic. It also has a drawback that restricts its use in the automotive industry and end product applications where high impact strength and superior mechanical properties are desired. Despite these drawbacks, polypropylene is one of the most consumed plastic types with a usage rate of 20% in the world. In order to overcome this drawback, the recent years of preparation of various blends or compounds by adding different functional additives with polypropylene is one of the common research topics. Within the scope of this thesis; Properties of G.OPP, EPDM, antioxidant and alpha type nucleating additives and blends were investigated at different ratios. To obtain these blends: bottles, baby pacifiers, bags, films etc. Recycled G.OPP and EPDM rubber from PP based domestic waste was used. As Antioksidan,Phenol, 2,4-bis(1,1-dimethylethyl)-, phosphite (Irgafos 168) ve Bicylco[2.2.1]heptane-2,3-dicarboxylic acid, disodium tuzu (HPN 68L) ve 1,2-Cyclohexanedicarboxylic Acid, Calcium tuzu (HPN 20E) Alpha type nucleating additives were used. The obtained blends were evaluated for structural (FT-IR), thermal (DSC and TGA), mechanical (Stretch-Draw, DMA), density of samples, melt flow index (MFI), Izod impact strength and Shore- ) Were analyzed and their properties examined.