Geniş osteokondral lezyonların tedavisinde uygulananmatriks destekli otolog kondrosit implantasyonunda 1-5yıllık sonuçlarımız
Matrix induced autologous chondrocytes implantation in the treatment of large osteochondral lesions: 1-5 year results
- Tez No: 534832
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Genç hastalarda fokal, semptomatik kıkırdak lezyonları oldukça yaygın görülen bir problemdir. Kıkırdak lezyonlarının tedavisinde güncel çalışmalar; doku mühendisliği ve hücresel tedaviler alanındadır. Bu çalışmada amacımız, diz ekleminde geniş osteokondral lezyonların tedavisinde, hücresel tedavi yaklaşımlarından biri olan Matriks Destekli Otolog Kondrosit İmplantasyonu(MACI) tekniğinin etkinliğini araştırmak ve aynı zamanda fonkisyonel sonuçları etkileyen faktörleri belirlemektir. Çalışmamızda, 2009-2013 tarihleri arasında, üçüncü jenerasyon otolog kondrosit implantasyonu olan Matriks Destekli Otolog Kondrosit İmplantasyonunun tekniği ile opere edilen 34 hasta retrospektif olarak araştırıldı. Hastaların ortalama yaşı 30.4±9.3(18-48) ve erkek/kadın oranı 30/4 olarak belirlendi. Ortalama defekt büyüklüğü dizde 5,4±1,4 (3.2-8)cm2 olarak hesaplandı. Hastalığı eşlik eden patolojiler de kayıt altına alındı. Hastaların tamamına standart cerrahi yaklaşım ile kollajen Tip I/III membranlara hücre ekilmesi sonucu elde edilen MACI® (Verigen Transplantation Service, Copenhagen, Denmark) uygulaması yapıldı ve operasyon sonrası hızlandırılmış rehabilitasyon programı uygulandı. Hastaların, Modifiye Cincinnati, Tegner Lysholm skorlarının ameliyatın altıncı ayından itibaren istatistiksel olarak da anlamlı oranda arttığı saptanmıştır(p=0.0001). Erkek hastaların özellikle 24. ve 36. aylardaki skorlarının bayan hastalardan belirgin olarak yüksek olduğu gözlenmiştir. BMI25 olarak hastalar gruplandırmış ve sonuçlar analiz edilmiş ancak iki grup arasında klinik sonuçlar arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Eşlik eden patolojisi olmayan hastaların tüm takiplerinde daha iyi klinik sonuçlar elde edildiği gözlenmiş ve bu iyileşmenin özellikle 6. ve 12. aylarda istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir(p=0.0001). Matriks destekli otolog kondrosit uygulaması genç hastalardaki fokal kıkırdak hasarlarında iyi ve stabil sonuç vermektedir. Amaçlanan sonuçları elde etmede, uygun hasta seçiminin ve eşlik eden patolojilerin önemi unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Focal, symptomatic cartilage lesions are a common problem in young patients. Current studies in the treatment of cartilage lesions are in the field of tissue engineering and cellular therapies. The aim of this study was to investigate the efficacy of Matrix-induced Autologous Chondrocyte Implantation (MACI) technique in the treatment of large osteochondral lesions in the knee joint and to determine the factors that affect the functional outcomes. In our study, 34 patients who were operated with third generation Matrix-induced Autologous Chondrocyte Implantation technique between 2009-2013, were retrospectively investigated. The mean age of the patients was 30.4 ± 9.3 (18-48) and the male / female ratio was 30/4. The mean defect size was calculated as 5.4 ± 1.4 (3.2-8) cm2 in the knee. Pathologies accompanying the disease were also recorded. All of the patients received MACI® (Verigen Transplantation Service, Copenhagen, Denmark) treatment which was obtained by cell transplantation to collagen type I / III membranes, underwent standard surgical approach and accelerated rehabilitation program was performed after the operation. The modified Cincinnati and Tegner Lysholm scores of the patients were found to increase significantly after the sixth month of the surgery (p=0.0001). The scores of male patients, especially at 24 and 36 months, were significantly higher than female patients. BMI25 groups were grouped and the results were analyzed but no significant difference was found between the two groups. Better clinical outcomes were observed in all patients without concomitant pathology and this improvement was found to be statistically significant especially at 6 and 12 months (p = 0.0001). Matrix-induced autologous chondrocyte implantation provides a good and stable result in focal cartilage damage in young patients. The importance of appropriate patient selection and concomitant pathologies should not be forgotten in obtaining the intended results.