Popüler kültür açısından magazin basını
Magazine press as a popular culture
- Tez No: 534836
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZDEN CANKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında hayatımıza egemen olmaya başlayan eğlence kültürünün egemen formlarının yer aldığı magazin basınına eğinilmiştir. Çalışmanın temel yaklaşımı magazin basınının gündelik yaşamın gerçeklerinden, sıkıntılarından bunalan ve uzaklaşmak isteyen insanlara, oyalanabilecekleri bir dünya sunar gibi görünmesinin ardında, onları varolan taoplumsal gerçekliğe iterek, bu gerçekliğin onaylanması, haklılaştırılmsı yönünde bir işleve sahip olmasıdır. Çalışmada Klips ve Hafta Sonu dergileri örnek olarak ele alınmış ve popüler kültürün ideolojik ve ikonolojik işlevi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the magazine press, which has the dominant forms of entertainment culture, has been studied. The basic approach of the study is that the press of the magazine appears to present a world where people can be distracted by the realities of their daily life and their distress, but in fact it acts as a justification and justification for the existing order. In this study, Klips and Haftasonu Magazines were examined as examples and the ideological and iconological functions of popular culture were examined.