Karpal tünel sendromu-metabolik sendrom ilişkisi
Relationship between carpal tunnel syndrome and metabolic syndom
  1. Tez No: 534840
  2. Yazar: ŞULE UMUT AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. AYSEL TEKEŞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kapal tünel sendromu en sık görülen tuzak nöropatisidir. Elde mediyan sinir dağılım alanında motor ve duysal bozuklukla sonuçlanır. Diyabet, hipotroidi, hormon replasman tedavisi, kortikosteroid kullanımı gibi birçok faktör karpal tünel sendromuna sebep olmaktadır. Semptomları gece ağrısı, parestezi, güçsüzlük ve ciddi olgularda ise tenar atrofidir. Karpal tünel sendromunda tanı anamnez, fizik muayene bulguları ile bu bulguların elektrofizyolojik olarak onaylanmasına dayanır. Metabolik sendrom son yüzyılda gittikçe önem kazanmış olup, gelişmiş ülkelerde kardiovasküler mortalite ve morbiditede önemli rol oynayan faktörlerden biri olmuştur. Genetik ve çevresel faktörler sonucu meydana geldiği düşünülen metabolik sendromun fizyopatolojisinin temelini insülin direnci ve yağ dokusu bozuklukları oluşturmaktadır. Metabolik Sendromun karakteristik özellikleri abdominal obezite, kan basıncı yükselmesi, glukoz intoleransı ve aterojenik dislipidemi olarak tanımlanmıştır. Metabolik sendrom bileşenleri karpal tünel sendromu nedenleri olarak birbiri ardına bildirilmiştir. Ancak, metabolik Sendrom ile karpal tünel sendromu arasındaki ilişkiye dair çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, metabolik sendrom ve karpal tünel sendromu ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Çalışma Eylül 2011 - Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji polikliniklerine başvurmuş, klinik olarak karpal tünel sendromu ön tanısı alan ve elektromiyografi laboratuvarına karpal tünel sendromu tanısının elektrofizyolojik olarak doğrulanması için yönlendirilen 160 (30 erkek ve 130 kadın) sağ el dominant hasta üzerinde yapıldı. Hastalar 2005 Uluslararası Diyabet Vakfı metabolik sendrom tanı kriterlerine göre metabolik sendromu olanlar ve metabolik sendromu olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Elektrofizyolojik olarak karpal tünel sendromu tanısı alan 110 hastalanın 83 (%75,5)'ünde metabolik sendrom mevcuttu. Elektrofizyolojik olarak karpal tünel sendromu tanısı alan ve metabolik sendromu olan 83 hastanın 149 elinde (84 hafif, 48 orta ve 17 ağır) karpal tünel sendromu saptandı. Elektrofizyolojik olarak karpal tünel sendromu tanısı alan ancak metabolik sendromu olmayan 27 hastanın ise 48 elinde (34 hafif, 10 orta ve 4 ağır) karpal tünel sendromu saptandı. Elektrofizyolojik olarak karpal tünel sendromu saptanmayan 50 hastanın 11(%22)'inde metabolik sendrom bulundu. Elektrofizyolojik olarak karpal tünel sendromu olan olgularda en sık saptanan semptom (%95,5) parestezi idi. Klinik olarak karpal tünel sendromu şüphesi olan 160 olgudan oluşan tüm grup ile metabolik sendrom olmayan grupta kadın olgularda karpal tünel sendromu görülme oranı erkeklerden anlamlı yüksekti. Elektrofizyolojik olarak karpal tünel sendromu saptanmayan grupta yaş anlamlı düşüktü. Metabolik sendrom tanısı alan grupta karpal tünel sendromuna göre yaş ve cinsiyet açısından farklılık saptanmadı. Elektrofizyolojik olarak karpal tünel sendromu saptanan grupta en sık bilateral, 2. sıklıkta ise sağ el tutulumu mevcuttu. Şiddete göre yapılan karşılaştırmalarda metabolik sendrom ve elektrofizyolojik olarak karpal tünel sendromu saptanan grupta orta şiddette karpal tünel sendromu anlamlı yüksekti. Aynı grupta bilateral karpal tünel sendromu gözlenme oranı da yüksekken tek taraflı karpal tünel sendromu gözlenme açısından sağ - sol el farkı gözlenmedi. Sonuç olarak metabolik sendrom, elektrofizyolojik olarak karpal tünel sendromu saptanan hastalarda karpal tünel saptanmayan hastalara göre 3 kat fazla gözlendi. Karpal tünel sendromu şiddetine bakıldığında metabolik sendrom saptanan grupta orta şiddette karpal tünel sendromu anlamlı yüksek saptandı. Metabolik sendrom kriterlerinden olan obezite ve karpal tünel sendromu arasında ilişki mevcutken vücut kitle indeksi artışıyla karpal tünel sendromu şiddeti arasında bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome is the most common entrapment neuropathy, which results in motor and sensory disorders in the mediyan nerve distribution region of the hand. Many factors such as diabetes mellitus, hypothyroidism, hormonal replacement therapy and corticosteroid use may cause carpal tunnel syndrome. The symptoms are pain at night, paresthesia, weakness and in severe cases, thenar atrophy. The diagnosis of carpal tunnel syndrome is based on anamnesis, physical examination findings and electrophysiological confirmation of these findings. Metabolic syndrome has gained increasing importance in the last century, and has been one of the factors that plays an important role in cardiovascular morbidity and mortality in developed countries. Insulin resistance and adipose tissue disorders constitute the basis of the pathophysiology of the metabolic syndrome - thought to occur as a result of genetic and environmental factors. Characteristic features of metabolic syndrome are defined as abdominal obesity, blood pressure, glucose intolerance, and atherogenic dyslipidemia. Metabolic syndrome components have been reported as causes of carpal tunnel syndrome, one after the other. However, very few studies about the relationship between metabolic syndrome and carpal tunnel syndrome are available. In this study, we aimed to determine the relationship between metabolic syndrome and carpal tunnel syndrome. This study was carried out with 160 right-hand dominant patients (30 males and 130 females) who applied to Istanbul Education and Research Hospital neurology clinics between September-November 2011 and directed to electromyography laboratory for the verification of the diagnosis of carpal tunnel syndrome. The patients were divided into two groups those with metabolic syndrome and without metabolic syndrome according to 2005 International Diabetes Foundation diagnostic criteria of metabolic syndrome. In 110 patients with electrophisiologically diagnosed carpal tunnel syndrome, 83 (75,5%) of the patients had metabolic syndrome. Among the 83 patients with metabolic syndrome, electrophysiologically diagnosed carpal tunnel syndrome was found in 149 hands (84 mild, 48 moderate and 17 severe cases). Among the 27 patients without metabolic syndrome, electrophysiologically diagnosed carpal tunnel syndrome was found in 48 hands (34 mild, 10 moderate and 4 severe cases). Among the 50 patients elektrophysiologically without carpal tunnel syndrome, 11 (%22) patients had metabolic syndrome. The most frequent symptom (95,5%) was paresthesia among electrophysiologically diagnosed carpal tunnel syndrome. In the 160 patients, directed to electromyography laboratory for the verification of the diagnosis of carpal tunnel syndrome, and the without metabolic syndrome group electrophysiologically diagnosed carpal tunnel syndrome incidence was significantly higher in females than males. Electrophysiologically non-diagnosed carpal tunnel syndrome group was significantly younger. In with metabolic syndrome group, there was no significant difference between age and gender according to carpal tunnel syndrome. In the electrophysiologically diagnosed carpal tunnel syndrome group, most frequently bilateral; and 2nd most frequently right-hand involvement was present. In the comparison of violence, moderate carpal tunnel syndrome was significantly higher in with metabolic syndrome group. In the same group, high rate of bilateral carpal tunnel syndrome was observed while no right- left hand difference was observed in terms of one-sided carpal tunnel syndrome. As a result, metabolic syndrome was found to be three times more common in patients with electrophysiologically diagnosed carpal tunnel syndrome as compared to patients electrophysiologically non-diagnosed carpal tunnel syndrome. When the severity of carpal tunnel syndrome was investigated, in the with metabolic syndrome group, moderate carpal tunnel syndrome was significantly higher. Correlation was found between obesity -which is one of the main characteristics of metabolic syndrome- and carpal tunnel syndrome. However, no correlation was found between the severity of carpal tunnel syndrome and body mass index.