Ekmeklik buğday genotiplerinin orta anadolu sulu ve kuruşartlarında bazı verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some yield and quality properties ofbread wheat genotypes in central anatolian irrigated andrainfed conditions
  1. Tez No: 534884
  2. Yazar: İBRAHİM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında, 2016-2017 yetiştirme periyodunda, tesadüf blokları deneme desenine göre, 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Yürütülen çalışma ile 13 adet ekmeklik buğday genotipinin (4 çeşit ve 9 hat) Orta Anadolu sulu ve kuru şartlarında bazı verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada incelenen özellikler bakımından yetiştirme ortamı, genotip, yetiştirme ortamı x genotip interaksiyonunda önemli farklılıklar bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre ortalama tane verimi kuru şartlarda 504.25 kg/da, sulu şartlarda 720.90 kg/da olarak belirlenirken, protein oranı kuru şartlarda %14.59, sulu şartlarda %13.98 olarak belirlenmiştir. İncelenen diğer özelliklerden kuru ve sulu şartlarda başaklanma süresi sırasıyla 187.01 ve 186.15 gün, başaklanma erme süresi 45.11 ve 53.01 gün, bitki boyu 105.65 ve 109.41 cm, başak uzunluğu 8.81 ve 8.90 cm, başakta tane sayısı 41.51 ve 45.59 adet, bin tane ağırlığı 41.57 ve 42.56 g, başakta tane ağırlığı 1.87 ve 2.19 g, hasat indeksi %35.46 ve %36.44, üst boğum arası uzunluğu 50.93 ve 52.56 cm, başakta başakçık sayısı 18.32 ve 19.05 adet, metrekaredeki fertil başak sayısı 650.86 ve 677.59 adet olmuştur. Genotipler arasında en yüksek tane verimi sulu şartlarda Ahmetağa (968.32 kg/da) çeşidinden alınırken, kuru şartlarda ise Bayraktar 2000 (646.17 kg/da) çeşidinden alınmıştır. Denemede en yüksek protein oranı hem sulu (%16.15), hem de kuru (%16.80) şartlarda yerel bir çeşit olan Vanlı-1 den elde edilmiştir. Bulgular genel olarak değerlendirildiğinde hem kuru hem de sulu şartlarda tane verimi, 1000 tane ağırlığı ve protein oranı bakımından 051“C”hattının, yüksek proteinli çeşit ıslahında da Vanlı-1'in genetik kaynak olarak kullanılabileceği görülmüştür. Ayrıca yine sulu ve kuru şartlarda yüksek 1000 tane ağırlığına sahip olan 053“1”ve 052“2”hatlarının, iri taneli ekmeklik buğday çeşit ıslahı çalışmalarında gen kaynağı olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 4 replications according to randomized block design in the field of field study of Selcuk University Faculty of Agriculture, Department of Field Crops. In this study, it was aimed to determine the yield and quality characteristics of 13 bread wheat genotypes (4 varieties and 9 lines) in the irrigated and dry conditions of Central Anatolia. In terms of the characteristics examined in the study, significant differences were found in the cultivation environment, genotype, cultivation environment x genotype interaction. According to the obtained results, average grain yield was determined to be 504.25 kg / da in dry conditions and 720.9 kg / da in irrigated conditions, while protein ratio was determined as 14.59% in dry conditions and 13.98% in irrigated conditions. Other features examined include irrigated and rainfed conditions respectively heading time is 187.01 and 186.15 days, spike dry-earning is 45.11 and 53.01 days, plant height 105.65 and 109.41 cm, spike length 8.81 and 8.90 cm, grain number per spike 41.51 and 45.59 pieces, thousand grain weight is 41.57 and 42.56 g, grain weight per spike 1.87 and 2.19 g, harvest index 35.46 and 36.44%, top peduncle length is 50.93 and 52.66 cm, spikelets number pers pike is 18.32 and 19.05 pieces and the fertile spike number in the square meter is 650.86 and 677.59 spike / m2 were determined. Among the genotypes, the highest grain yield was taken from Ahmetağa (968.32 kg / da) cultivar in irrigated conditions and in Bayraktar 2000 (646.17 kg / da) under rainfed conditions. In the experiment, the highest protein content was obtained from Vanlı-1, which is a landrace in both irrigated (16.15%) and rainfed (16.80%) conditions. When the findings are evaluated in general, it was observed that can be used as a genetic resource in breeding of varieties with high protein content of Vanlı-1 genotype, in terms of grain yield, 1000 grain weight and protein content of 051“C”line, in the conditions both dry and irrigated. In addition, it can be said that 053“1”and 052“2”lines with high 1000 grain weight can be used as a gene source in the studies of breeding of large grain bread wheat, in irrigated and dry conditions.