Bazı indol-triazol bileşiklerin sentezi ve karbonik anhidraz enzimi üzerine inhibisyon etkisinin incelenmesi
Synthesis of some indol-triazole compounds and investigation of their inhibition effects on carbonic anhydrase enzyme
- Tez No: 534885
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışması kapsamında indol-triazol türevi bileşiklerin sentezlenmesi ve insan karbonik anhidraz I ve II izoformları üzerine inhibisyon etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle elde edilmesi amaçlanan maddelerin enzim ile teorik bağlanma enerjileri moleküler docking ile hesaplandı. Sonrasında indol-3-propiyonik asit ve tiyokarbohidrazit kondenzasyonundan elde edilen 4-amino-1,2,4-triazol-3-tiyon çekirdeğinin schiff bazı, tiyadiazol, tiyadiazin ve tiyoeter türevleri elde edildi. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri ile karakterize edildi ve karbonik anhidraz enziminin esteraz aktivitesine bakılarak, hCA I ve hCAII üzerine inhibisyon etkileri incelendi. İnhibisyon etkileri IC50 değerleri olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to synthesize indole-triazole derivative compounds and investigate their inhibition effects against human carbonic anhydrase I and II isoforms. First of all, theoretical binding energies of intended compounds with enzyme was calculated with molecular docking. After that, Schiff base, thiadiazole, thiadiazine and thioether derivatives of 4-amino-1,2,4-triazole-3-thion scaffold was synthesized, which obtained from condensation of indole-3-propionic acid and thiocarbohydrazide. Chemical structures of synthesized compounds were characterized with FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR techniques and inhibition effects on hCA I and hCAII were determined by the esterase activity of the carbonic anhydrase enzyme. Inhibition effects were expressed as IC50 values.