Orta Anadolu koşullarında yetiştirilen yumuşak ekmeklik buğdayların bisküvilik kalitesinin belirlenmesi
Soft bread wheat grown in Central Anatolian conditionsdetermination of biscuit quality
- Tez No: 654430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE BUDAK BAŞÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma 5 standart olmak üzere 15 yumuşak buğday genotipi ile 2016-2017 yılı yetiştirme sezonunda sulu koşullarda, Geçitkuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü olmak üzere iki farklı lokasyonda tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Yumuşak buğday genotiplerinin sulu koşullarda, kimyasal özellikleri ve genotiplerden elde edilen hamur reolojik özellikleri incelenmiştir. Yürütülen çalışmada, hektolitre ağırlığı 74,72 - 83,25 kg/hl arasında, bintane tane ağırlığı 29,93 - 36,66 g arasında, (SKCS) tane sertlik değeri 15,91-29,92 SI arasında, un randımanı 55,19 - 61,92 % arasında, protein oranı 13,87 - 14,85 % arasında, zeleny sedimantasyon değeri 20,17 - 41,92 ml arasında, yaş gluten miktarı 31,13 - 34,27 % arasında, solvent tutma kabiliyeti laktik asit 80,80 - 119,35 % arasında, gluten maksimum değerinin elde edilmesi için geçen süre (PMT) değeri, 37,08 - 176,08 sn arasında, gluten maksimum direnç (BEM) değeri, 27,75 - 36,92 GUP arasında, gluten maksimum dirençten 15 sn önceki direnç (AM) değeri, 12,53 - 28,17 GUP arasında, gluten maksimum dirençten 15 sn sonraki direnç (PM) değeri, 21,00 - 29,42 GUP arasında, glutopik agregasyon enerjisi (AGG. EN) değeri, 702,81 - 987,45 GUP arasında, farinograf su absorbsiyonu 55,05 - 57,53 % arasında, farinograf gelişme süresi 1,32 - 4,72 dk arasında, farinograf stabilite değerleri 1,70 dk ile 15,07 dk arasında, farinograf 10. dk yumuşama değeri 100,50 - 319,17 BU arasında, miksograf gelişme süresi 1,23 - 3,52 dk arasında, miksograf pik yüksekliği 56,15 - 67,35 % arasında, miksograf yumuşama değeri 12,06 - 21,71 % arasında, miksograf pik genişliği 2,27 - 4,24 % arasında, miksograf toplam alan 268,22 - 354,23 Nm arasında, değişim göstermiştir. Sonuç olarak incelenen özellikler bakımından genotipler standart çeşitler ile karşılaştırıldığında birçok özellik bakımından standart çeşitlerden üstün performans göstermiş ve ıslah materyali olarak bir üst kademeye önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been described in 3 replications according to a randomized block trial pattern in two different locations, namely the wet, Passage Agricultural Research Institute and the Bahri Dağdaş International Agricultural Research Institute, during the growing season of 2016-2017 with 15 soft wheat genotypes including 5 standards. The aqueous state, chemical properties and rheological properties of the dough obtained from the genotypes of soft wheat genotypes were investigated. In the market where it is carried out, it is between 74.72 - 83.25 kg / hl for hectoliters, 29.93 - 36.66 g for thousand grains, (SKCS) grain hardness value between 15.91-29.92, flour yield 55, Between 19 - 61.92%, protein content 13.87 - 14.85%, zeleny sedimentation value between 20.17 - 41.92 ml, wet gluten amount between 31.13 - 34.27%, solvent retention ability lactic acid between 80.80 - 119.35%, time to obtain the gluten maximum value (PMT) value, between 37.08 - 176.08 sec, gluten resistance (BEM) value between 27.75 - 36.92 GUP , gluten resistance 15 seconds before resistance (AM) value, between 12.53 - 28.17 GUP, gluten resistance 15 seconds after resistance (PM) value, between 21.00 - 29.42 GUP, glutopic aggregation energy (AGG EN) value, between 702.81 - 987.45 GUP, farinograph water absorption between 55.05 - 57.53%, farinograph development time between 1.32 - 4.72 min, farinograph stability types between 1.70 min and 15. Softening of farino graf 10 min between, 07 min value between 100.50 - 319.17 BU, mixograph development time between 1.23 - 3.52 min, mixograph peak equivalent between 56.15 - 67.35%, mixograph softening value between 12.06 - 21.71%, mixograph peak width between 2.27 - 4.24%, mixograph total area between 268.22 - 354.23 Nm, range of variation. In terms of many traits, genotypes performed better than standard varieties in terms of standard diversity, and were recommended to the next level as breeding material.