Optik beyazlatıcı sentezi, karakterizasyonu ve optik beyazlatıcı olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Optic brightener material synthesis, characterizationand investigation of the use as a optic brightener
  1. Tez No: 534907
  2. Yazar: YENER GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada amino kumarin yapısındaki optik beyazlatıcı sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, UV-VİS, Elementel Analiz ve H1-NMR - 13C-NMR gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Teorik ve deneysel veriler birbiri ile uyum içerisindedir. Sentezlenen amino kumarin türevi bileşiğinin optik beyazlatıcı olarak kullanılabilirliği ve fotolüminesans özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the optical brightener in amino coumarin structure was synthesized. The structures of the synthesized compounds are characterized by spectroscopic methods such as FT-IR, Elemental Analysis and 1H-NMR- 13 C-NMR. Theoretical and experimental data were found in harmony with each results. The use of the synthesized amino coumarin derivative compound as an optical brightener and luminescence properties were determined.