Lise müdürlerinin liderlik stilleri ile değişimi yönetme yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between high school principals' leadership styles and high school principals' competencies of administrating change
- Tez No: 534918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, lise okul müdürlerinin liderlik stilleri ile değişimi yönetme yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bartın ilindeki liselerde çalışan okul müdürlerinin liderlik stilleri ile değişimi yönetme yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlayan ilişkisel tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, Bartın ili merkez ilçesindeki liselerde 2014-2015 eğitim öğretim yılı bahar döneminde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır Bu çalışma 300 öğretmen üzerinden yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri SPSS 15.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın yordayıcı değişkeni lise okul müdürlerinin liderlik stilleri, yordanan değişkeni ise okul müdürlerinin değişimi yönetme yeterlikleri oluşturmaktadır. Verilen cevapların frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. İstatistiksel teknik olarak okul müdürlerinin liderlik stilleri ile değişimi yönetme yeterlikleri arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi, okul müdürlerinin liderlik stillerinin değişimi yönetme yeterlilikleri üzerindeki yordayıcı gücünü incelemek için çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Değişim Yönetimi Davranış Ölçeği”ve“Çoklu Liderlik Stilleri Envanteri”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma konusu bağlamında önce değişim yönetimi daha sonra da liderlik stilleri kavramlarına değinilmiştir. Araştırma bulgularına göre; lise okul müdürlerinin liderlik stillerine ilişkin anketlerden elde edilen bulgularda liselerde görev yapan okul müdürleri değişimi sıklıkla yönetmektedir. Öğretmen algılarına göre liselerde görev yapan okul müdürlerinin değişim yönetme yeterlikleri iyi düzeydedir. Öğretmen algılarına göre liselerde görev yapan okul müdürlerinin değişimi yönetme yeterlikleri cinsiyet, mesleki kıdem, yaş ve eğitim durumu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde farklılaşmamaktadır. Çalıştığı okuldaki görev süresi değişkenine göre ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma saptanmıştır. Çalıştığı okuldaki görev süresi 1-5 yıl olan öğretmenler okul müdürünü değişimi yönetme konusunda daha yeterli görmektedir. Bu çalışmada liderlik stilleri işlemci ve dönüşümcü liderlik alt boyutlarıyla incelenmiştir. Lise öğretmenleri okul müdürlerinin daha çok dönüşümcü liderlik özelliklerini sergilediklerini ( =3.39) ifade etmektedirler. İşlemci liderlik alt boyutunda liselerde çalışan öğretmenlerin algıları yaş, mesleki kıdem, öğrenim durumu ve çalıştığı okuldaki görev süresi bağımsız değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken lise öğretmenlerinin okul müdürlerinin işlemci liderlik stillerine İlişkin algıları cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. [t (298) = -1.15, p >.05]. Dönüşümcü liderlik alt boyutunda ise liselerde çalışan öğretmenlerin algıları yaş, cinsiyet, mesleki kıdem bağımsız değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken öğrenim durumu ve çalıştığı okuldaki görev süresi bağımsız değişkenlerine göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır.“Dönüşümcü liderlik”alt boyutunda liselerde çalışan öğretmenlerden öğrenim durumu yüksek lisans olan öğretmenler, öğrenim durumu lisans ve ön lisans olan öğretmenlere göre okul müdürlerini daha çok dönüşümcü lider olarak görmektedir Çalıştığı okulda görev süresi 1-5 yıl arası olanlar 6-10 ve 11 yıl ve üzeri olanlara göre okul müdürlerini dönüşümcü liderlik konusunda daha yeterli görmektedir. Değişkenler arası korelasyonlar ile ortalama ve standart sapma değerlerine bakıldığında öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin değişimi yönetme yeterlikleri ile işlemci liderlik stilleri arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir (r= .58; p .01) değişkeni anlamlı yordayıcı değildir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the relationship between high school principals' leadership styles and high school principals' competencies of administrating change. This is a descriptive research in the relational survey model. This research was carried out on 300 teachers in Bartın Province in 2015-2016 education year. The questionnaires were applied to teachers at their schools by the researcher. SPSS 15.0 program was used for the statistical analysis of data. As a statistical technique, in order to find the relationship between high school principals' leadership styles correlation analysis was done and in order to search high school principals' leadership styles predicting level on high school principals' competencies of administrating change, multiple linear regression analysis was done. The research data were collected by using“The Demographic Information Form”,“Change Management Behavior Scale”and“Multi Leadership Questionnaire”. The definitions of change management and leadership styles are made in accordance with the research. According to research findings, high school principals often manage the change. High school principals' competencies of administrating change is“good”, It is found out that teachers' perception of high school principals' competencies of administrating change doesn't differentiate according to the variable of gender, age, durations of experience and educational background but it is seen that there are some differentiations according to the variables of durations of experiment at the school that the teachers are working. In this study, leadership styles were examined with the sub-dimensions of transformer and transactional leadership. High school teachers express that school principals exhibit more transformative leadership qualities ( = 3.39). It is found out that at the dimension transformer leadership, teachers' perception does not differentiate according to age, durations of experiment but teachers' perception differentiate according to gender, educational background and durations of experiment at the school that the teachers are working. At the dimension oftransactional leadership. It is seen that it does not differentiate according to the variables of age, duration of experience and educational background and durations of experiment at the school that the teachers are working. However, it differentiates according to gender. According to the teachers' perception, there was a meaningful, positive, middle level correlation between schools' principals change management competencies and their transactional leadership styles (r= .58; p .01) is not the meaningful predictor.