Okul müdürlerinin liderlik stilleri ile öğretmenlerin örgütsel sinizm algıları arasındaki ilişki (Hakkari ili örneği)
The relationship between school heads' leadership styles and teachers' perceptions of organizational cyprus (Hakkari province example)
  1. Tez No: 946561
  2. Yazar: ZİKRİ KIVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE AYNAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, okul müdürlerinin liderlik stilleri ile öğretmenlerin örgütsel sinizm algıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmış ve Hakkari ili ile ilçelerinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında resmî okullarda görev yapan 586 öğretmene ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında“Okul Müdürlerinin Liderlik Stili Ölçeği'' ve ”Örgütsel Sinizm Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin normal dağılımı nedeniyle analizde SPSS paket programı yardımıyla ANOVA, bağımsız gruplar t-Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, dönüşümcü liderlik stilinin öğretmenler tarafından olumlu algılandığını ve örgütsel sinizm düzeylerini azaltıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Buna karşın, serbest bırakıcı ve sürdürümcü liderlik stillerinin öğretmenlerde bilişsel, duyuşsal ve davranışsal sinizmi artırdığı tespit edilmiştir. Erkek öğretmenlerin, özellikle“Çalıştığı Kurumdan Duyuşsal Davranışsal Uzaklaşma”ve“Performansı Düşüren Etkenler”alt boyutlarında kadın meslektaşlarına göre daha yüksek sinizm düzeylerine sahip olduğu görülmüştür. Eğitim kademesi değişkeni açısından lise öğretmenlerinin sinizm düzeylerinin ortaokul öğretmenlerine kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, yüksek lisans mezunu öğretmenlerin lisans mezunlarına kıyasla daha yüksek sinizm ortalamalarına sahip oldukları saptanmıştır. Liderlik stillerinin, örgütsel sinizmin toplam varyansının %41,6'sını açıklayarak, örgütsel sinizmin önemli bir yordayıcısı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between school principals' leadership styles and teachers' perceptions of organizational cynicism. The relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study aimed to reach the entire population and collected data from 586 teachers working in public schools in the Hakkari province and its districts during the 2023–2024 academic year. The“School Principals' Leadership Style Scale”and the“Organizational Cynicism Scale”were used for data collection. In the analysis of the data, ANOVA, independent samples t-test, Pearson correlation analysis, and multiple regression analysis were conducted using the SPSS software package. The results of the study showed that the transformational leadership style is perceived positively by teachers and has a reducing effect on levels of organizational cynicism. On the other hand, laissez-faire and transactional leadership styles were found to increase teachers' cognitive, affective, and behavioral cynicism. It was observed that male teachers had higher levels of cynicism compared to their female colleagues, particularly in the sub-dimensions of“Affective and Behavioral Distancing from the Institution”and“Factors Reducing Performance.”In terms of the educational level variable, high school teachers exhibited higher levels of cynicism compared to middle school teachers. Additionally, teachers with a master's degree had higher average levels of cynicism than those with a bachelor's degree. Leadership styles were found to significantly predict organizational cynicism, explaining 41.6% of the total variance in organizational cynicism.