171 Numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili transkripsiyon ve değerlendirmesi (H.1324/1328 - M. 1906/1910)
Transcription and analyzes of Kastamonu Sharia Record No: 171 (A.H. 1324/ 1328 A.D 1906-1910 )
  1. Tez No: 534920
  2. Yazar: REYHAN GÜNEY HORASANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 473
Özet
Bu tez, yerel tarih çalışmalarında ve Osmanlı hukuku, şer'i mahkemeler, kadılık kurumu gibi konuları ele alan diğer çalışmalarda ana kaynak niteliği taşıyan şer'iyye sicillerinden biri olan, 171 numaralı Kastamonu şer'iyye Sicili'nin trankripsiyonu üzerine yapılmıştır. Sicil içerisinde mahkeme kayıtları ve belgelerden sosyal, kültürel, toplumsal, hukuki, idari ve iktisâdi bilgiler elde edilmeye çalışılmıştır. Nitekim çalıĢmanın amacı tam da bu konularda yapılacak araştırmalara hizmet etmektir. 171 numaralı sicil içerisindeki belgelerin en doğru biçimde transkripsiyonu yapılmaya çalışılmış, açık ve net bir düzen oluşturularak, kargaşadan uzak bir şekilde bu tezde yazıya dökülmüştür. Çalışmanın en son bölümünde ise bu belgelerden yararlanılarak genel bir çerçeve oluşturalarak, sicilin çeviri aşamasında elde edilen tecrübeler araştırmalarla paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of Sharia (Islamic Judicial Courts) records which is the primary source for the research on the issues like Ottoman law, Sharia Courts and Judge institution. In this thesis, the transcription study of Numbered 171 of the Kastamonu Sharia records was done. It is aimed to obtain social, cultural, communal, legal, administrative and economic information from court records and documents which are included in the Sharia records. Hence, the main aim of the study is to serve on the researchers of these issues. It has been tried to transcribe the numbered 171 Sharia records in the most accurate way and have been written in this thesis in a way that is away from the confusion by creating a clear order. In the final part of the study, a general frame is created by using these documents and the experience which is gained during the translation phase of teh records is shared in details.