Strategizing citizenship: Turkish immigrants in Amsterdam
Vatandaşlık stratejileri oluşturmak: Amsterdam'daki Türk göçmenler
- Tez No: 599068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAHİRE ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, Amsterdam'daki Türk göçmenlerin vatandaşlık konusuna olan bakış açılarını Türk ve Hollanda vatandaşlıklarına karşı olan tutumları hakkında sorular sorarak ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. İlgili konu, somut ve şekilsel vatandaşlık kavramları bağlamında tartışılmıştır. Bu çalışma Amsterdam'da yaşayan 15 farklı göçmen kişi ile yapılan yüz yüze görüşmelerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu kişiler cami cemaati (Ayasofya/Westermoskee Camii), Alevi topluluğu (Alevi Kültür Merkezi), geleneksel Türk kahvehanesi müdavimleri (Stichting Kızılırmak) ve aktif olarak kendi işlerini yapan kişiler olarak 4 farklı grup şeklinde kategorize edilebilir. Somut ve şekilsel vatandaşlık perspektiflerinden bakıldığında araştırmadaki Türk göçmenlerin birçoğunun Hollanda vatandaşlığına somut vatandaşlık nitelikleri bağlamında değil, bireysel faydalara dayalı olarak yaklaştığı sonucuna ulaştım. Türk göçmenler Hollanda vatandaşlığına yönelik stratejileri, kişisel avantajlar temelinde, bazı istisnalar olsa da pragmatist bir yaklaşımla oluşturmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the perspectives of Turkish immigrants in Amsterdam on the issue of citizenship, asking about their positions regarding Dutch and Turkish citizenship. The concepts of substantive citizenship and formal citizenship are used to frame the discussions. The study is based on the data collected by face to face interviews with 15 immigrants living in Amsterdam. They are categorized in four different groups, namely, a mosque community (Ayasofya/Westermoskee mosque), an Alevi community (Alevi Cultural Center), attendees of a traditional Turkish cafe (kahvehane) (Stichting Kızılırmak), and those active in running their own businesses. I found out that, in terms of the perspectives of substantive and formal citizenship, most of the Turkish immigrants in my study approach Dutch citizenship not with the qualities of the substantive or thick conception of citizenship, but based on individual benefits. They strategize their position to Dutch citizenship based on personal advantages and employ pragmatist approach, with some exceptions.