Yerel yönetimlerde performans yönetimi Meknes ve Üsküdar karşılaştırması
Performance management in local governments Meknes and Üsküdar comparison
- Tez No: 534935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Üsküdar ve Meknes arasında yerel yönetimler alanında yaptığımız karşılaştırmanın hedefi, Türkiye'nin günümüz deneyimlerinden faydalanmaktır. Karşılaştırma yapıl¬ma-sın¬¬da; özellikle Üsküdar'ın hem nüfus hemde yüzölçümü konusunda Meknes ile ben-zer¬lik göstermesi itici güç olmuştur. İki belediye yöneticileri arasında performans yöne¬ti¬mi sis¬temi konusunda görüşmeler yapıldı, çok sayıda belediye yöneticilerine bu sistem hak¬kın¬da sorular yönetilmiştir. Görüşmelerimizin, büyük bir çoğunluğu yüz yüze gerçek¬leştirken, bu görüşmeler sistemi anlamamız açısından faydalı olmuştur. Görüşmelerimizin sonucunda; Meknes belediyesinin teorik olarak yerel yönetimlerde performans yönetim sistemine sahip olduğunu ancak pratikte bu sistemi hayata geçirme ko¬nu¬¬sunda aynı beceriye sahip olmadığını ve bunun için daha zamana ihtiyacı olduğu gö¬rülmüştür. Meknes Belediyesi, prosedüre ugun olarak performans değerlendirmesi sistemini yürüt¬tü¬ğü ancak değerlendirmeden aldığın performanas notunun genellikle idari birime olan ya¬¬kın¬lığın ve aynı siyasi görüşte olmanla doğru orantılı arttığı görülmüştür. Üsküdar Be¬le¬¬diyesi ise 4 yıl önce performans değerlendirmesi sistemine son verdiğini, bireyin per¬for¬mans değerlendirmesinin şube müdürüne bağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The comparison between Üsküdar and Meknes in the area of local governments is aimed at benefiting from today's experiences in Turkey. In comparison; especially Üsküdar's similarity with Meknes in terms of both population and area has been the driving force. The performance management system was discussed among the two municipal administrators, and a large number of municipal administrators were asked questions about this system. While the majority of our interviews were conducted face-to-face, these interviews were useful for our understanding of the system. As a result of our interviews; The Meknes municipality has theoretically a performance management system in local governments, but in practice it does not have the same ability to implement this system and it needs more time. Meknes municipality, as a procedure, conducted the performance evaluation system, but the performance ratings that you get from the evaluation have generally increased in relation to the closeness to the administrative unit and the fact that you are in the same political view. The municipality of Üsküdar concluded that the performance evaluation system was terminated 4 years ago and the performance evaluation of the individual was connected to the branch manager.